ՀՀ գլխավոր դատախազը համաձայն է՝ Արթուր Վանեցյանի, Սասուն Խաչատրյանի ու Նիկոլ Փաշինյանի խոսակցության գաղտնալսումը բացահայտելու հարցում անկարող են եղել
22/04/2022 13:05
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը համաձայն է դիտարկմանը, որ ՀՀ իրավապահ համակարգն անկարող եղավ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի, ՀՔԾ նախկին պետ Սասուն Խաչատրյանի ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսակցության գաղտնալսումը բացահայտել։
«Կոպիտ է հնչում անկարող, բայց, այո, ցավոք, բոլոր այն քրեական գործերով, որով մենք հանգամանքների լիարժեք բացահայտում չունենք, իրավունք ունեք նման գնահատական տալու», - լրագրողներին ասաց Արթուր Դավթյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե դեպքը բացահայտված լիներ, հրապարակային այդ մասին կասվեր։
Դիտարկմանը, թե Արթուր Վանեցյանը նշել էր՝ հայտնի է պատվիրատուի անունը, գլխավոր դատախազն արձագանքեց. «Դե որ պարզ է, թող ասեն»։
Հիշեցնենք՝ «Youtube»-ում հրապարակվել էր Արթուր Վանեցյանի և Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցը, որտեղ իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաները խոսում էին Մարտի 1-ի քրեական գործով անցնող մեղադրյալների, անելիքների, գործով մեղադրյալ Յուրի Խաչատուրովին կալանավորել-չկալանավորելու մասին։

Генпрокурор согласен, что им не удалось раскрыть уголовное дело о прослушке телефонных разговоров Артура Ванецяна, Сасуна Хачатряна и Никола Пашиняна
22/04/2022 14:06
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян согласен с оценкой, что правоохранительная система оказалась неспособной раскрыть уголовное дело по факту прослушки телефонных разговоров бывшего директора СНБ Артура Ванецяна, бывшего начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна и премьер-министра Никола Пашиняна.
«Слово "неспособность" звучит резко, но, да, к сожалению, мы не смогли полноценно установить обстоятельства, и имеем право давать такую оценку», - заявил сегодня Артур Давтян в беседе с журналистами.
По его словам, если бы эти обстоятельства были раскрыты, то об этом сообщили бы публично.
На замечание, что Артур Ванецян отметил, что имя заказчика известно, генпрокурор ответил: «Так, если известно, пусть назовет».
Напомним, в YouTube была опубликована аудиозапись телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном, где должностные лица обсуждают дальнейшие действия в отношении лиц, задержанных в рамках уголовного дела 1 Марта, в том числе вопрос ареста Юрия Хачатурова.