Հրայր Թովմասյանը չբացառեց՝ Փաշինյանի հայտարարություններում Արցախի վերաբերյալ ձևակերպումները  կարող են ՍԴ քննության առարկա դառնալ
22/04/2022 18:20
Հրայր Թովմասյանը չբացառեց՝ Փաշինյանի հայտարարություններում Արցախի վերաբերյալ ձևակերպումները կարող են ՍԴ քննության առարկա դառնալ
ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանը լրագրողների հետ զրույցում չբացառեց, որ ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի վերջին աղմկահարույց ելույթներում հնչած ձևակերպումները ինչ-որ փուլում կարող են դառնալ Սահմանադրական դատարանի քննության առարկա։
«Այն հարցերը, որոնք բարձրացվում են, մի փուլում կարող են դառնալ ՍԴ քննության առարկա, ուստի այս փուլում թույլ տվեք այդ հարցերին չպատասխանել»,- ասաց նա՝ արձագանքելով հատկապես Արցախի վերաբերյալ Փաշինյանի հնչեցրած ձևակերպումներն իրավական տեսանկյունից մեկնաբանելու խնդրանքին։
Հարցին՝ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ Արցախի հարցով փաստաթուղթ չի ստորագրվի առանց հանրային լայն քննարկման, կարո՞ղ է արդյոք նշանակել հանրաքվեի անցկացում, ՍԴ նախկին նախագահը պատասխանեց՝ հանրաքվեն ու հանրային լայն քննարկումը տարբեր ինստիտուտներ են։
«Հանրաքվեն այլ ինստիտուտ է, լայն քննարկումն այլ ինստիտուտ է։ Այսինքն, հանրային լայն քննարկումը դեռևս չի ենթադրում հանրաքվեի անցկացում, ենթադրում է հանրության տարբեր շահագրգիռ հատվածների հետ այդ հարցի քննարկում։ Ես չեմ կարող ասել, թե այդ քննարկումների արդյունքում ինչ փաստաթուղթ է ծնվելու, բայց մոտավորապես մտածելով, որ կարող է նման փաստաթուղթ ծնվել, որը պետք է դառնա Սահմանադրական դատարանի քննության առարկա, ես ձեռնպահ եմ մնում այդ հարցին պատասխանելուց»,- ասաց Հրայր Թովմասյանը։

Грайр Товмасян не исключает, что формулировки в заявлениях Пашиняна об Арцахе могут стать предметом рассмотрения КС
22/04/2022 20:00
Бывший председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян не исключает, что озвученные Николом Пашиняном формулировки во время последних резонансных выступлений в Национальном Собрании могут стать предметом рассмотрения Конституционного суда.
«Озвучиваемые вопросы могут стать на каком-то этапе предметом рассмотрения КС, посему позвольте не отвечать сейчас на эти вопросы», - сказал Грайр Товмасян в беседе с журналистами, касаясь просьбы журналистов прокомментировать высказывания Пашиняна об Арцахе с правовой точки зрения.
На вопрос, может ли заявление Пашиняна, что документ по Карабаху не будет подписан без широкого общественного обсуждения, означать проведение референдума, бывший председатель КС ответил, что референдум и широкое общественное обсуждение – разные институты.
«Референдум – один институт, широкое обсуждение – другой институт. То есть, широкое общественное обсуждение еще не подразумевает проведение референдума, это предполагает обсуждение данного вопроса с различными заинтересованными кругами общественности. Я не могу сказать, какой документ появится по итогам этих обсуждений, однако предположительно, думаю, что может быть такой документ, который должен стать предметом рассмотрения Конституционного суда. Я воздержусь отвечать на этот вопрос», - сказал Грайр Товмасян.