«Ժողովուրդ». Գագիկ Ջհանգիրյանը դիմում կգրի և կլքի ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Մինչև մայիսի 6-ը Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը հրաժարական կտա: «Ժողովուրդ» օրաթերթը դեռ ապրիլի 5-ին գրել էր, որ Սահմանադրական դատարանը ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի դեմ որոշում է կայացնելու։ Իսկ ի՞նչ որոշման մասին է խոսքը:
2021 թվականի սեպտեմբերի 23-ին սահմանադրագետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը հայտնել էր, որ «Հայաստան» խմբակցության կողմից համապատասխան դիմում է ներկայացվել ՍԴ` ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի՝ տարիքային սահմանափակմամբ պայմանավորված պաշտոնավարման սահմանադրականության հարցը վիճարկելու:
Եվ, ահա, մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ ՍԴ-ն որոշել է ընդդեմ Գագիկ Ջհանգիրյանի որոշում կայացնել: Որոշման կայացման գործընթացը հետաձգվել է, և ՍԴ որոշումը կհրապարակի մայիսի 6-ին, և դատական համակարգի մեր աղբյուրները պնդում են, որ մինչ մայիս 6-ը Գագիկ Ջհանգիրյանը դիմում կգրի և կլքի ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնը:
Մեզ հասած լուրերի համաձայն՝ Ջհանգիրյանը դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ իրեն ժամանակ տալ՝ Հակակոռուպցիոն նոր դատարանը ձևավորելու և նոր լքելու պաշտոնը: Ստեղծված իրավիճակի շուրջ «Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց մեկնաբանություն ստանալ պարոն Ջհանգիրյանից, սակայն նա չպատասխանեց մեր հեռախոսազանգերին»։

«Жоховурд»: Гагик Джангирян уйдет с поста и.о. председателя Высшего судебного совета
Исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета (ВСС) Гагик Джангирян подаст в отставку до 6 мая, пишет газета «Жоховурд». Издание уже сообщало о том, что Конституционный суд примет решение против исполняющего обязанности председателя ВСС Гагика Джангиряна.
23 сентября 2021 года специалист по конституционному праву, депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян сообщил о том, что фракция подала в Конституционный суд исковое заявление, оспаривающее конституционность назначения на должность и.о. председателя ВСС Гагика Джангиряна в связи с установленным возрастным ограничением на занятие этой должности.
«Согласно нашей информации, Конституционный суд принял решение не в пользу Гагика Джангиряна. Процесс принятия решения отложен и КС обнародует решение 6 мая. Как утверждает наш источник, Гагик Джангирян до 6 мая напишет заявление и покинет пост исполняющего обязанности главы ВСС.
По нашим сведениям, Гагик Джангирян обратился к премьер-министру Николу Пашиняну с просьбой дать ему время для формирования нового Антикоррупционного суда, после чего он подаст в отставку. В связи с создавшейся ситуацией мы попытались получить комментарий у господина Джангиряна, однако он не ответил на наши звонки», - пишет газета.