Հայաստանում ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդում տալու համար մեղադրանք է  առաջադրվել բլոգեր Միկա Բադալյանին. նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել
23/04/2022 13:36
Հայաստանում ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդում տալու համար մեղադրանք է առաջադրվել բլոգեր Միկա Բադալյանին. նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում իրականացվում են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝  նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին՝ քաղաքացի Մ.Բ.-ի կողմից սուտ հաղորդում տալու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
«Նախնական տվյալներով, «Telegram» սոցիալական ցանցի օգտատերը, չունենալով նախապատրաստվող ահաբեկչության վերաբերյալ տվյալներ, 2022 թվականի ապրիլի 11-ին հանրության լայն շրջանակներին հասանելի իր տելեգրամյան էջում սուտ հաղորդում է տվել այն մասին, որ արտակարգ իրավիճակ ստեղծելու համար ահաբեկչություններ են հնարավոր ինչպես Երևանում, այնպես էլ` մայրաքաղաքից դուրս:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը կատարվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձի ինքնությունը, ով «Telegram» սոցիալական ցանցի՝ իր կողմից օգտագործվող էջում տեղադրել է վերոնշյալ բովանդակությամբ գրառումը:
Վերջինս ձերբակալվել է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259-րդ հոդվածով, և կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Блогер Мика Бадалян обвиняется в ложном сообщении об угрозе теракта в Армении, подано ходатайство о его аресте
23/04/2022 14:56
В отделе по расследованию особо тяжких преступлений Следственного управления города Еревана СК Армении проводятся следственные и другие процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств по факту сообщения гражданина М.Б о готовящемся  террористическом акте.
«По предварительным данным, пользователь социальной сети  «Telegram», не имея данных о подготавливаемом террористическом акте, 11 апреля 2022 года  в своем Telegram-канале опубликовал ложное сообщение о том, что для создания чрезвычайной ситуации возможны теракты как в Ереване, так и за его пределами.
По факту в следственном департаменте Службы национальной безопасности возбуждено уголовное дело по признакам статьи 259 Уголовного кодекса Армении, предварительное следствие которого проводится в отделе по расследованию особо тяжких преступлений Следственного управления города Еревана СК Армении.
В ходе следствия установлена личность совершившего предположительное преступление, опубликовавшего запись с вышеуказанным содержанием на своей странице в социальной сети «Telegram».
Последний задержан. Ему предъявлено обвинение по статье 259 Уголовного кодекса Армении, в суд представлено ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения.