Խրամորթում, Փառուխում տեղի ունեցածը «Զորքերը հայելային հետ քաշելու» Նիկոլ Փաշինյանի առաջ քաշած կործանարար քաղաքական գաղափարի արդյունք է. Արման Թաթոյան
23/04/2022 15:00
Խրամորթում, Փառուխում տեղի ունեցածը «Զորքերը հայելային հետ քաշելու» կառավարության ղեկավարի առաջ քաշած կործանարար քաղաքական գաղափարի արդյունք է, այս մասին հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Ազգային ժողովում ապրիլի 14-ին կառավարության ղեկավարը հայտարարեց այլ տարբերակով գնալու դեպքում Ղարաբաղը հանձնելու մասին՝ նշելով. «Փառուխի դեպքերը ձեզ օրինակ՝ կտոր-կտոր»:
Ակնհայտ է, որ դա արվեց մարդկանց դժգոհությունները մեղմելու և Փառուխ ադրբեջանական ներխուժումն արդարացնելու համար:
Իրականում, Խրամորթում, Փառուխում տեղի ունեցածը «Զորքերը հայելային հետ քաշելու» Կառավարության ղեկավարի առաջ քաշած կործանարար քաղաքական գաղափարի արդյունք է` ինչ գործոն էլ դրանում ընդգրկված լինի»,-նշել է Թաթոյանը:
Ըստ նախկին ՄԻՊ-ի՝ կառավարության ղեկավարի այդ ելույթը հասարակությանը մոլորության մեջ գցելու փորձ էր` «Զորքերը հայելային հետ քաշելու» իր մոտեցման աղետալի հետևանքը քողարկելու և ապագայում նման հնարավոր զարգացումների դեպքերում մարդկանց դժգոհությունները կանխելու նպատակով:
«Այսինքն՝ այս հարցում ևս քաղաքական շահերը, պաշտոնի պահպանումը գերակայում են Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության նկատմամբ»,-ընդգծել է Թաթոյանը:

Арман Татоян: Произошедшее в Храморте, Парухе – результат выдвинутой премьер-министром разрушительной политической идеи о «зеркальном отводе войск»
23/04/2022 16:30
Произошедшее в Храморте, Параглухе – это результат выдвинутой главой правительства разрушительной политической идеи о «Зеркальном отводе войск», заявил бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Руководитель правительства заявил 14 апреля в Национальном Собрании, что если мы пойдем другим путем, то сдадим Карабах. «Случай с Парухом вам в качестве примера, все по частям».
Очевидно, что это было сделано, чтобы смягчить недовольство людей и оправдать вторжение азербайджанцев в Парух.
В действительности, произошедшее в Храморте, Парухе – результат выдвинутой главой правительства разрушительной идеи о «зеркальном отводе войск», какой бы фактор не был включен в это», - отметил Арман Татоян.
По словам бывшего омбудсмена, это выступление премьер-министра было попыткой ввести общество в заблуждение, скрыть катастрофические последствия его подхода о «Зеркальном отводе войск» и предотвратить недовольство людей в случае подобных возможных развитий в будущем.
«То есть, в этом вопросе политические интересы и сохранение должности также преобладают над безопасностью Армении и Арцаха», - подчеркнул Арман Татоян.