Սերժ Սարգսյանը վստահեցնում  է՝ իր նախագահության ժամանակ միջազգային հանրության կողմից Արցախի կարգավիճակի նշաձողը իջեցնելու մասին պահանջ չի եղել
23/04/2022 20:11
Սերժ Սարգսյանը վստահեցնում է՝ իր նախագահության ժամանակ միջազգային հանրության կողմից Արցախի կարգավիճակի նշաձողը իջեցնելու մասին պահանջ չի եղել
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահեցնում  է՝ իր նախագահության ժամանակ  միջազգային հանրության կողմից Արցախի կարգավիճակի նշաձողը իջեցնելու մասին պահանջ չի եղել:
Լրագրողներն այսօր հետաքրքրվեցին՝ Սերժ Սարգսյանի առաջ նման պահանջ դրվե՞լ է,  նախագահն արձագանքեց. «Ոչ, ի՞նչ է նշանակում դա, ես կարծում եմ, որ  այդպիսի հարցերին ոտքի վրա պատասխանելն այնքան էլ հարիր չէ, բայց, այդուհանդերձ,  Ադրբեջանն էլ չէր ուզում 1988 թվականից սկսած որևէ նշաձողի մասին խոսել, արդյոք դա ինչ-որ մի փաստ է, որը մեզ պետք  է ստիպեր հրաժարվել մեր նպատակներից, իհարկե ոչ»:
ՀՀ երրոդ նախագահը նշեց, թե բոլոր փաստաթղթերը կան. պետք է պահանջել Նիկոլ Փաշինյանից, թե 2019 թվականին իրեն ինչ են առաջարկել  ու, ընդհանրապես, իր համար որն է նշաձողը:

Серж Саргсян заверяет, что в период его президентства международное сообщество не ставило требования о снижении планки по статусу Арцаха
23/04/2022 21:00
Третий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян заверяет, что в период его президентства международное сообщество не ставило требования о снижении планки по вопросу статуса Арцаха.
На вопрос журналистов, предлагало ли ему международное сообщество снизить планку в вопросе статуса Арцаха, Серж Саргсян ответил: «Нет, что это значит? Я считаю, что на такие вопросы неуместно отвечать на ногах. Но вместе с тем, начиная с 1988 года, Азербайджан сам не хотел говорить о какой-либо планке. Является ли это фактом, который должен был заставить нас отказаться от наших целей? Конечно, нет».
Третий президент Армении отметил, что все эти документы есть: нужно потребовать у Никола Пашиняна, чтобы он опубликовал то, что ему предлагали в 2019 году, и вообще, что он считает планкой.