Թուրքիան շարունակում է հերքել ցեղասպանության փաստը․ նրանք ցանկանում են, որ աշխարհը մոռանա, սակայն մենք չենք մոռանա․ Ադամ Շիֆ
24/04/2022 11:31
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ադամ Շիֆն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիլցի կապակցությամբ։
«107 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունը հայ ժողովրդին ոչնչացնելու համակարգված ծրագիր իրականացրեց, ինչը դարձավ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Հայոց ցեղասպանությունը խլեց 1,5 միլիոն հայ տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների կյանք: Չնայած այս զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ առկա մեծաթիվ ապացույցների՝ Թուրքիան շարունակում է հերքել ցեղասպանության փաստը: Նրանք ցանկանում են, որ աշխարհը մոռանա, սակայն մենք չենք մոռանա: Մենք երբեք չենք մոռանա:
Իմ տասնյակ հազարավոր ընտրողների համար Ցեղասպանության ճանաչումը ողջ կյանքի պայքարի արդյունք էր: Դա շատ անձնական էր նաև ինձ համար: Ես շփվել եմ ցեղասպանություն վերապրածների հետ, նրանք ինձ ընդունել են իրենց տանը, ես լսել եմ նրանց ծնողների,եղբայրների ու քույրերի սպանությունների, նրանց տների և ընտանիքների կառուցած կյանքերի կործանման մասին պատմությունները: Ես տեսնում էի, թե ինչպես են նրանք վերստին ապրում նույն ցավը, երբ արցունքները գլորվում էին նրանց դեմքին:
20 տարի շարունակ ես ներկայացրել եմ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր: 2019 թվականին պատմության մեջ առաջին անգամ Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատն ընդունեցին այս բանաձևը գրեթե միաձայն կերպով՝ հաստատելով Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Իսկ նախորդ տարի նախագահ Ջո Բայդենը կոտրեց մեր երկրի՝ տասնյակ տարիներ շարունակվող լռության ամոթը՝ դառնալով առաջին գործող նախագահը, ով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այս պատմական անկյունաքարային իրադարձությունները հնարավոր եղան ձեր, ինչպես նաև հզոր ու համառ հայկական Սփյուռքի շնորհիվ:
Հիշելով Հայոց ցեղասպանության զոհերին՝ մենք նաև հիշատակում ենք հայ ժողովրդի դեմ վերջերս սանձազերծված բռնության զոհերին: Նրանց, ովքեր զոհվեցին Արցախում, հազարավորներին, ովքեր ստիպված էին ադրբեջանական ու թուրքական բռնությունների պատճառով լքել իրենց տունը, ինչպես նաև նրանց, ովքեր մնացել են որպես ռազմագերի, նրանց, ովքեր առ այսօր ապրում են նորից հարձակման ենթարկվելու վախը սրտում:
Ես մշտապես կլինեմ հայկական համայնքի կողքին՝ ոգեկոչելու ցեղասպանության զոհերին, ինչպես նաև մշտապես կսատարեմ հայկական համայնքին՝ պահանջելով խաղաղություն Արցախի ու հայ ժողովրդի համար: Ես առաջ կտանեմ մեր պայքարը՝ հանուն մնացած հայ ռազմագերիների ապահով ու առանց նախապայմանների ազատ արձակման»:

Турция продолжает отрицать факт Геноцида армян: они хотят, чтобы мир забыл, но мы не забудем – Адам Шифф
24/04/2022 13:40
Сопредседатель комиссии по армянским вопросам Конгресса США Адам Шифф выступил с посланием в связи с 107-й годовщиной Дня памяти жертв Геноцида армян.
«107 лет назад Османская империя реализовала скоординированную программу по уничтожению армянского народа, что стало первым геноцидом 20-го века. Геноцид армян унес жизни 1,5 млн. жизней армянских мужчин, женщин и детей. Несмотря на многочисленные доказательства этих массовых убийств, Турция продолжает отрицать факт геноцида. Они хотят, чтобы мир забыл, но мы не забудем. Мы никогда не забудем.
Для десятков тысяч моих избирателей признание Геноцида было результатом борьбы всей жизни. Это было очень личным также для меня. Я общался с пережившими геноцид, они принимали меня у себя дома, я слышал истории об убийствах их родителей, братьев и сестер, о разрушении их домов и жизни их семей. Я видел, как они вновь переживают ту же боль, когда слезы катились по их лицам.
На протяжении 20 лет я представлял резолюции по признанию Геноцида армян. В 2019 году впервые в истории Палата представителей и Сенат почти единогласно приняли эту резолюцию, подтвердив факт Геноцида армян.
А в прошлом году президент Джо Байден нарушил длившееся десятилетиями позорное молчание нашей страны, став первым действующим президентом, признавшим Геноцид армян. Эти исторические ключевые события стали возможны благодаря вам, а также мощной и упорной армянской Диаспоре.
Вспоминая жертв Геноцида армян, мы также вспоминаем жертв насилия, развязанного недавно против армянского народа. Тех, кто погиб в Арцахе, тысяч, которые из-за азербайджанского и турецкого насилия вынуждены были покинуть свой дом, а также тех, кто остался в плену, тех, кто до сих пор живет в страхе перед новым нападением.
Я всегда буду рядом с армянской общиной, вспоминая жертв геноцида, а также всегда буду поддерживать армянскую общину, требуя мира для Арцаха и армянского народа. Я продолжу нашу борьбу во имя безопасного освобождения остальных армянских военнопленных без предусловий», - говорится в послании Адама Шиффа.