Մեր նահատակված հայրենակիցների հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն ձևը հզոր և ժողովրդավար Հայաստանի կայացումն է. ՀՀ նախագահ
24/04/2022 09:15
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առթիվ, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Այսօր հայ ժողովուրդն ու նրա բարեկամները, ողջ առաջադեմ մարդկությունը ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Անցյալ դարասկզբին, օգտվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի խառնաշփոթից և մեծ տերությունների թողտվությունից, Օսմանյան կայսրության երիտթուրք պարագլուխները ծրագրավորեցին և իրականացրեցին հայ բնակչության դաժանագույն ջարդերն ու կոտորածը: Այդ ողբերգությանը զոհ դարձավ ավելի քան 1,5 միլիոն հայ, հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված լքեցին իրենց բնօրրանը, տարհանվեցին, զրկվեցին հայրենիքից ու գույքից՝ բռնելով գաղթի ճամփան: Փրկվելով մահից, կորցնելով հարազատներին՝ մեր հայրենակիցները սփռվեցին աշխարհով մեկ, գտան իրենց նոր հանգրվանն օտար ափերում, տարբեր հյուրընկալ երկրներում: Դրսևորելով ապրելու և արարելու անկոտրում կամք՝ նրանք կազմեցին ընտանիք, կառուցեցին դպրոցներ ու եկեղեցիներ, հիմնեցին գաղթօջախներ, հայրենակցական միություններ ու տարաբնույթ կազմակերպություններ: Սփյուռքահայությունը հարստացրեց իր ապրած երկրների հասարակական, գործարար ու մշակութային ներկապնակը՝ ի ցույց դնելով հայի տաղանդն ու բացառիկ ընդունակությունները, փառք ու պատիվ բերելով մեր ժողովրդին:
Այսօր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են մի քանի տասնյակ պետություններ և հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններ: Համոզված ենք, եթե Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակին դատապարտվեր, ապա կկանխարգելվեին հետագա ցեղասպանությունները: Հենց այդ պատճառով է Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային ասպարեզում հետևողական պայքար մղում ցեղասպանության հանցագործության դատապարտման և կանխարգելման ուղղությամբ: Հայաստանի ջանքերով դեկտեմբերի 9-ը ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ցեղասպանությունների կրկնությունը բացառելու նպատակով կարևոր է պատմական հիշողությունը, շարունակական կրթությունը ու կատարվածի մասին ճշգրիտ տեղեկատվության տարածումը:
Մենք գիտակցում ենք, որ մեր նահատակված հայրենակիցների հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն ձևը հզոր և ժողովրդավար Հայաստանի կայացումն է, մեր ժողովրդի բարօր կյանքի, մեր երկրի սահմանների ամրության ու անվտանգության ապահովումն է, Հայաստանի միջազգային հեղինակության ամրապնդումն է»։

Президент Армении: Лучший способ воздать дань уважения памяти наших павших соотечественников - создание сильной и демократической Армении
24/04/2022 09:38
Послание Президента Республики Ваагна Хачатуряна по случаю годовщины Геноцида армян:
Сегодня армянский народ и его друзья, всё прогрессивное человечество взывают к памяти жертв Геноцида армян.
В начале прошлого века, воспользовавшись сумятицей мировой войны и попустительством великих держав, младотурецкие главари Османской империи спланировали и осуществили жесточайшие погромы и резню армянского населения. Жертвой этой трагедии стало более 1,5 миллионов армян, сотни тысяч армян вынужденно покинули свои исконные места проживания, были изгнаны, лишены родины и имущества, обречены на судьбу скитальцев. Спасшись от смерти, потеряв родных, наши соотечественники рассеялись по миру, нашли свою новую пристань у чужих берегов, в разных гостеприимных странах. Проявив неистребимую волю к жизни и творчеству, они создали семьи, построили школы и церкви, основали колонии, земляческие союзы и разнообразные организации. Армяне Диаспоры обогатили общественный, деловой и культурный облик стран, в которых они жили, демонстрируя талант и исключительные способности армянина, принеся славу и честь нашему народу.
Сегодня Геноцид армян признали и осудили несколько десятков государств и авторитетных международных организаций. Мы убеждены, если бы Геноцид армян в своё время был осуждён, были бы предотвращены дальнейшие геноциды. Именно по этой причине Республика Армения на международной арене ведёт последовательную борьбу в направлении осуждения преступления геноцида и его предотвращения. Усилиями Армении 9 декабря объявлено Международным днём памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. С целью недопущения повторения геноцидов важна историческая память, непрерывное образование и распространение правдивой информации о происшедшем.
Мы осознаём, что лучший способ воздать дань уважения памяти наших павших жертвой соотечественников - создание сильной и демократической Армении, обеспечение благополучной жизни нашего народа, крепости и безопасности границ нашей страны, укрепление международного авторитета Армении.