Թույլ չտանք, որ վախը, հուսահատությունը և փոքրոգությունը գերիշխեն մեր գիտակցությանը, այլապես նոր ցեղասպանություններն անխուսափելի կլինեն․ Դավիթ Բաբայան
24/04/2022 12:58
Արցախի ԱԳ նախարար, «Պահպանողական կուսակցության» ղեկավար Դավիթ Բաբայանն ուղերձ է հրապարակել Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ․
«Թանկագի՛ն հայրենակիցներ, բարեկամներ, կուսակիցներ,
Այսօր Արցախի պահպանողական կուսակցությունը ողջ հայության հետ միասին կրկին հիշում է Հայոց ցեղասպանության՝ Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերին, ոգեկոչում նրանց հիշատակը։
1915 թվականը հավերժ դաջված է մեր սրտերում և հոգիներում։ Մենք պարտավոր ենք հիշել մեր պատմությունը, առավել ևս դրանում տեղ գտած ողբերգություններն ու արհավիրքները։ Ոճրագործությունները մոռացության մատնելը ի վերջո բերելու է դրանց արդարարացման։
Սակայն սա չի նշանակում, որ պետք է կոտրվենք, թույլ տանք, որ վախը, հուսահատությունը և փոքրոգությունը գերիշխեն մեր գիտակցությանը, այլապես նոր ցեղասպանություններն անխուսափելի կլինեն։
Ամուր հավատք, հայրենասիրություն, միասնականություն և արհեստավարժություն․ սրանք են մեր հուսալի ապագայի և հաղթանակների գրավականները։

Мы обязаны помнить свою историю: придание забвению преступлений в конечном итоге приведет к их оправданию – Давид Бабаян
24/04/2022 14:44
Министр иностранных дел Республики Арцах, руководителя Консервативной партии Арцаха Давида Бабаяна направил послание в связи с 107-й годовщиной Геноцида армян.
«Дорогие соотечественники, друзья, однопартийцы,
Сегодня Консервативная партия Арцаха вместе со всем армянским народом вспоминает и чтит память безвинных жертв Геноцида армян.
1915 год навечно выжжен в наших сердцах и душах. Мы обязаны помнить свою историю, особенно трагические ее страницы. Придание забвению преступлений в конечном итоге приведет к их оправданию.
Однако это не означает, что мы должны быть сломлены, что в нашем сознании должны доминировать страх, отчаяние и малодушие. При таком состоянии духа новые геноциды будут неизбежны.
Непоколебимая вера, истинный патриотизм, единство, профессионализм – вот залог нашего надежного будущего и побед.
Пусть упокоит Господь души всех невинно убиенных, укрепит силу и стойкость нашего народа», - говорится в послании.