Մենք չենք ասում, թե մեր առաջնորդն այսինչ մարդն է. որևէ մեկը չունի այն ամբիցիան, որ ես եմ և վերջ. Արթուր Վանեցյան (Տեսանյութ)
25/04/2022 10:57
Ազատության հրապարակում անցկացրած օրերին խոսել ենք քաղաքացիների հետ, բացատրել ենք, թե ինչու ենք այստեղ, ինչն է նպատակը։ Կարծում եմ, որ իրազեկման առաջին փուլի գործողությունը հասցրել ենք ավարտին և գրեթե 100 տոկոս արդյունք ունենք, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Շարունակում ենք մեր հայտարարած անժամկետ միջոցառումները, կրկին Ազատության հրապարակում ենք, կրկին գիշերելու ենք այստեղ։ Երկրորդ փուլի մեկնարկը, որը տրվեց ապրիլի 25-ին, լինելու է ավելի ակտիվ, լինելու են երթեր, քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներ», - ասաց Վանեցյանը։
Նրա խոսքով՝ կարևոր խնդիրն այն է, որ ժողովրդին հանեն դուրս և դարձնեն պահանջատեր։
«Մենք խնդիր ունենք, որ մարդիկ ոչ թե հիասթափվեն և ասեն, թե մեկ է, բան չի լինելու, մի անգամ այդ տեխնոլոգիան կիրառվել է, փորձեցիք, պատերազմից հետո չստացվեց։ Մենք պետք է մարդկանց ասենք, որ չհիասթափվեն։ Իշխանությունների դեմ պայքարող տարբեր խմբեր կան այսօր։ Կարծում եմ, որ այդ խմբերն ավելանալու են և մենք կարողանալու ենք սկզբում ապակենտրոն ցանցային տարբերակով հանրության հետ աշխատել, բացատրել, որ մենք պետք է միասնական գործենք, որից հետո ինչ-որ մի փուլում պետք է բոլորը համախմբվեն», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Հարցին, թե գնահատականներ են հնչում, որ ընդդիմադիր լիդերները համատեղ չեն աշխատում, Վանեցյանը պատասխանեց.
«Վստահ եղեք, որ այս պայքարը որևէ մեկը չի իրականացնում իր անձնական շահերը կամ նեղ կուսակցական շահերն առաջ մղելու համար։ Կան տարբեր կուսակցություններ ու խմբեր, որոնք ունեն իրենց առաջնորդները, և հենց դրա մասին է խոսքը, երբ ասում ենք ապակենտրոն ցանցային պայքար։ Դա նրա մասին է, որ չլինի ընդգծված առաջնորդ այս փուլում և մենք կարողանանք ձևակերպել այն, ինչ ուզում ենք։ Եթե մենք ասենք, թե մեր առաջնորդն այսինչ մարդն է, խնդիր ենք ունենալու, որովհետև մարդկանց թվալու է, թե եկել ենք ինչ-որ մեկին պաշտոնի նշանակելու պահանջով։ Բայց այստեղ ընդհանրապես նման տրամադրություն չկա։ Այստեղ տրամադրությունը մեկն է ունենալ հզոր Հայաստան, Արցախ, արժանապատիվ ապրող ժողովուրդ, բայց այս հիմնական նպատակին հասնելու համար մենք պետք է հասնենք իշխանափոխության։ Որևէ մեկը չունի այն ամբիցիան, որ ես եմ և վերջ։ Չկա նման բան»։

Ни у кого нет амбиций, что лидером должен быть именно он – Артур Ванецян
В ходе сидячего пикета на площади Свободы мы говорили с нашими гражданами, объясняли, почему мы находимся здесь и какова наша цель. Считаю, что мы закончили первый этап действий по информированию и добились почти 100% результата, заявил в беседе с журналистами председатель партии «Родина», руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян.
«Мы продолжаем объявленные нами бессрочные мероприятия, снова на площади Свободы и будем ночевать здесь. С 25 апреля начался второй этап, который будет более активным, будут шествия, акции гражданского неповиновения», - сказал Артур Ванеяцян.
По его словам, задача в том, чтобы народ вышел на улицу и заявил о своих требованиях.
«Наша задача в том, чтобы люди не отчаивались, не говорили: все равно, ничего не будет, эта технология уже использовалась, мы попробовали после войны, ничего не получилось. Мы должны сказать людям, что нельзя отчаиваться. Сегодня есть разные группы, ведущие борьбу против власти. Думаю, что постепенно таких групп будет больше, и мы сможем работать сетевым способом с обществом, объяснить, что нам нужно действовать вместе, а потом, на каком-то этапе все должны объединиться», - сказал Артур Ванецян.
Касаясь озвучиваемых оценок, что лидеры оппозиции не работают совместно, Артур Ванецян заявил:
«Будьте уверены, что эта борьба не ведется для продвижения личных или партийных интересов. Есть различные группы и партии, у которых свои лидеры, и именно это мы имеем в виду, когда говорим о децентрализованной сетевой борьбе. Это подразумевает, чтобы на данном этапе не было подчеркнутого лидера, и мы смогли бы сформулировать свои цели. Если мы скажем, что наш лидер такой-то человек, то у нас будут проблемы, поскольку людям будет казаться, что мы хотим привести к власти кого-то. Но здесь вообще нет такой логики. Здесь есть только одна логика – иметь сильную Армению, Арцах, достойно живущий народ. Для достижения этой главной цели мы должны добиться смены власти. Ни у кого нет амбиций, что лидером должен быть именно он. Подобного нет».