«Եթե մինչև մայիսի 8-ը Նիկոլ Փաշինյանին չձերբակալեն, Հանրապետության հրապարակում կինքնահրկիզվեմ». պատերազմում զոհված ավագ լեյտենանտի հայրը հացադուլ է սկսում (Տեսանյութ)
25/04/2022 12:16
44-օրյա պատերազմում զոհված ավագ լեյտենանտ Լևոն Ավետիսյանի հայրը՝ Միսակ Ավետիսյանը, Ազատության հրապարակում հացադուլ է սկսում։
Զոհված լեյտենանտի հորը վրդովվեցրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարրությունը, երբ վերջինս Ազգային ժողովում հայտարարել էր. «Կարող էինք կանխել պատերազմը, որի հետևանքով մենք կունենայինք այս նույն վիճակը, իհարկե, առանց զոհերի»։
Միսակ Ավետիսյանը հացադուլ կանի մինչև մայիսի 8-ը, իսկ դրանից հետո կգնա ավելի ծայրահեղ քայլի։
«Հայտարարում եմ մինչև մայիսի 8-ը հացադուլ, մայիսի 8-ին կգնամ ավելի ծայրահեղ քայլի, ես դրան պատրաստ եմ։ Ուզում եմ դիմել ՀՀ դատախազությանը, ԱԱԾ-ին, որ ձերբակալեն դավաճանին, որ ձերբակալեն Հայաստանում վարչապետ նստած այդ թշնամու գործակալին։ Այս կերպ էլ հնարավոր չէ ապրել, այս կերպ էլ չեմ կարող պատկերացել։ Էլ ի՞նչ կարող է լինել, որ մենք ձերբազատվենք այդ վարչապետ կոչեցյալից։ Հույս ունեմ մինչև մայիսի 8-ը կլինի այդ նախաձեռնությունը դատախազության, ԱԱԾ կողմից, եթե ոչ՝ ես պատրաստվում եմ մայիսի 8-ին՝ Շուշիի ազատագրման օրը, ինձ հրկիզել Հանրապետության հրապարակում», - հայտարարեց զոհված լեյտենանտի հայրը։
Լևոն Ավետիսյանը Մատաղիսում է ծառայել, վաշտի հրամանատար է եղել։
«Իմ տղան Մատաղիսը համարում էր Երևանի պես իր մայրաքաղաքը, շատ էր սիրում Մատաղիսը, պահեց մինչև վերջին արյունը, հոկտեմբերի 6-ին իր վաշտով փորձեց նորից հետ գրավել Մատաղիսը ու զոհվեց։ Խոստանում եմ՝ Փաշինյանի ձերբակալությունից հետո մինչև վերջին արյունս թափեմ Մատաղիսը հետ բերելու համար, այնտեղ իմ տղու արյունն է թափված», - ասաց Ավետիսյանը։

«Если до 8 мая Никол Пашинян не будет задержан, я совершу самосожжение на площади Республики» – отец погибшего офицера начинает голодовку
Отец погибшего в 44-дневной войне старшего лейтенанта Левона Аветисяна – Мисак Аветисян начинает голодовку на площади Свободы в Ереване.
Отец погибшего военнослужащего возмущен озвученным Николом Пашиняном заявлением в Национальном Собрании: «Мы могли бы предотвратить войну, но имели бы такую же ситуацию, конечно, без жертв».
Мисак Аветисян заявил, что объявляет голодовку до 8 мая, а после этого прибегнет к радикальному шагу.
«Я объявляю голодовку до 8 мая, а после 8 мая прибегну к крайнему шагу, я готов к этому. Хочу обратиться к прокуратуре Армении и СНБ, чтобы задержали этого агента врага, сидящего в кресле премьер-министра Армении. Так жить больше невозможно, я больше так не могу представить свою жизнь. Что еще должно произойти, чтобы мы избавились от так называемого премьер-министра? Я надеюсь, что прокуратура и СНБ проявят инициативность до 8 мая, а если нет, то 8 мая – в день освобождения Шуши – я совершу самосожжение на площади Республики», - заявил отец погибшего лейтенанта.
Он рассказал, что его сын, старший лейтенант Левон Аветисян служил в Матагисе, был командиром ввода.
«Мой сын считал Матагис такой же столицей, как и Ереван, он защищал его до последней капли крови, 6 октября он со своим взводом пытался снова вернуть Матагис и погиб. Обещаю, что после задержания Пашиняна я готов пролить кровь для освобождения Матагиса, там пролита кровь моего сына», - сказал Аветисян.