Ես չեմ ուզում, որ Շուշին կամ Հադրութը միայն երեխաների անուններ լինեն. ուզում եմ, որ Շուշին, Հադրութն ու Ամարասը մնան մեր հայրենիքի անբաժանելի մասը. Պաշտպանության նախարարի նախկին խորհրդական
26/04/2022 16:10
Արցախի, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ հայտարարությունը նպատակ ունի մատնանշելու Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերները և ավելի շատ ընդգծելու այն կարմիր գծերը, որոնց անցմանը դեմ է համայն հայությունը, բայց որոնք, ցավոք սրտի, անցնում է գործող իշխանությունը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հայտարարության նախաձեռնող խմբի անդամ, պաշտպանության նախարարի նախկին խորհրդական Արտակ Բշտիկյանը։
«Ներկա իշխանություններն անցել են կարմիր գծերից շատերը և որ ավելի վտանգավոր է, ռեալ վտանգ կա այլ կարմիր գծեր ևս անցնելու։ Մեր հայտարարությամբ ուզում ենք կանխել իշխանության կողմից կարմիր գծերի անցումը և հասարակության բոլոր շերտերին զգուշացնել, որ Հայաստանի և Արցախի առջև բազմաթիվ անվտանգային մարտահրավերներ կան», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով Ազատության հրապարակից սկիզբ առած և ապակենտրոն միջոցառումներով շարունակվող պայքարի գործողությանը՝ Արտակ Բշտիկյանն ընդգծեց՝ այն ոտքի է հանելու հասարակական լայն զանգվածների։
«Որովհետև Արցախի և Հայոց ցեղասպանության հիմնահարցերը, Հայաստանին սպառնացող անվտանգային խնդիրները մեկ քաղաքական ուժի պատասխանատվության հարց չեն. սա ամբողջ հայ ժողովրդի իրավունքների և պատասխանատվության տիրույթում է, և դրա համար էլ այն, ինչ տեղի է ունենում Ազատության հրապարակում կամ այլ վայրերում, դեռ ավելի ակտիվ գործողությունների է վերաճելու», - ասաց պաշտպանության նախարարի նախկին խորհրդականը։
Արտակ Բշտիկյանի համոզմամբ՝ ամբողջ հայ ժողովուրդը պետք է ձայն բարձրացնի և ոտքի կանգնի Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած վտանգներին դիմագրավելու համար։
«Հայ ժողովրդի պատմության ընթացքում միշտ նման օրհասական իրավիճակներ եղել են, և ինչ-որ մեկը սկսել է պայքարի գործողությունը։ Այդ մեկը, հնարավոր է, ունենա կուսակցական հայացքներ, համակրանքներ կամ հակակրանքներ, բայց այն խնդիրը, որ այժմ բոլորիս առջև է կանգնած, վեր է այս ամենից։ Եվ ասել, որ «ես չեմ մասնակցի հայրենիքի առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը, որովհետև այս մեկին չեմ սիրում, այն մեկին չեմ սիրում», ճիշտ չէ։
Աստված մի՛ արասցե, երբ հայրենիքը կամ դրա մի հատվածը կորցնենք, սկսելու ենք մեղավորներ փնտրել, բայց արդեն ուշ է լինելու։ Ես չեմ ուզում, որ ապագայում երեխաներ ծնվեն, որոնց միայն անունները կլինեն Շուշի, Ամարաս կամ Հադրութ։ Ես ուզում եմ, որ Շուշին, Հադրութն ու Ամարասը մնան մեր հայրենիքի անբաժանելի մասը», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ քաղաքական, արվեստի, գիտության և այլ ոլորտի մի շարք գործիչներ միացել են Արցախի, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ հայտարարությանը։ Մի խումբ անհատներ հանդես են եկել համապատասխան նախաձեռնությամբ՝ դիմելով Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի մտահոգ շրջանակներին` միանալու Արցախի, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ այդ հայտարարությանը։

Я не хочу, чтобы Шуши или Гадрут были лишь именами детей, я хочу, что Шуши, Гадрут и Амарас оставались неотъемлемой частью нашей родины – бывший советник министра обороны
26/04/2022 19:21
Заявление об Арцахе, армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношениях преследует цель представить угрозы безопасности Армении и Арцаха и еще больше подчеркнуть те красные линии, пресечение которых неприемлемо для всего армянства, однако которые пересекаются действующими властями, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am член инициативной группы, бывший советник министра обороны Армении Артак Бштикян.
«Действующие власти пересекли многие из красных линий, но что более опасно, есть реальная опасность, что пересекут также другие красные линии. Мы хотим своим заявлением предотвратить переход красных линий властями и предупредить все слои общества об стоящих перед Арменией и Арцахом многочисленных угрозах безопасности», - сказал он.
Касаясь начавшихся с площади Свободы децентрализованных акций протеста, Артак Бштикян подчеркнул, что эта волна поднимет на ноги широкие массы.
«Потому что вопросы Арцаха и Геноцида армян, угрожающие Армении проблемы безопасности находятся в сфере прав и ответственности всего армянского народа, а не отдельной партии. Поэтому действия, которые происходит на площади Свободы или в других местах, станут более активными», - сказал бывший советник министра обороны.
По его убеждению, весь армянский народ должен поднять свой голос и встать на борьбу, чтобы противостоять угрозам безопасности Армении и Арцаха.
«В истории армянского народа всегда были такие роковые ситуации, и кто-то начинал борьбу. Возможно, у этого кого-то есть политические взгляды, симпатии или антипатии, однако стоящая перед нами проблема выше всего этого. Следовательно, говорить: «я не буду участвовать в решении стоящих перед родиной проблем, потому что не люблю того или иного» неправильно.
Не дай Бог, если мы потеряем родину или какую-то часть родины, тогда начнем искать виновных, но будет уже поздно. Я не хочу, чтобы в будущем рождались дети, у которых будут только имена Шуши, Амарас или Гадрут. Я хочу, чтобы Шуши, Гадрут и Амарас оставались неотъемлемой частью нашей родины», - сказал Артак Бштикян.
Напомним, группа политических и общественных деятелей, представителей сферы  образования и культуры выступили с инициативой, обратившись к обеспокоенным кругам Армении, Арцаха и Диаспоры с призывом присоединиться к заявлению о вопросе Арцаха, армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношениях. Они призвали отложить в сторону все разногласия, выразить общенациональное несогласие с любым угрожающим Армении и Арцаху проявлением, подняться на защиту национально-государственных интересов и достоинства.