Բողոքի ակցիա իրականացնող ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության գործողությունները ոչ իրավաչափ են. Իրավապաշտպան
27/04/2022 17:15
Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը բողոքի ակցիա իրականացնող ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության վերջին օրերի գործողությունները ոչ իրավաչափ է գնահատում։
«Տեսանյութեր տեսա, որ ոստիկաններն էլի նույն՝ բռի ձևով քարշ են տալիս, տանում մարդկանց։ Այնպես որ, ոստիկանությունը չի փոխվել։ Ինչ որ գիտեիք իրենց մասին, այդպես էլ իմացեք»,-Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպանը։
ժաննա Ալեքսանյանի խոսքով՝ ոստիկանության աշխատակիցները բողոքի ցույց իրականացնող քաղաքացիներին նույն կերպ են մոտենում, ինչ նախկինում։
«Համենայնդեպս, կա նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատականը, որի համաձայն՝ ցուցարարներն առանձնազրույցներոմ հայտնել են՝ ոստիկաններն իրենց նկատմամաբ անհամաչափ ֆիզիկական ուժ են կիրառել։
Ասում էին, որ ոստիկանությունը բարեփոխվելու է, բայց, մեղմ ասած, դեռ չի բարեփոխվել»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն այսօր այցելել է Ոստիկանության կենտրոնի բաժին բերման ենթարկված ակտիվիստներին։
Ըստ Վանեցյանի՝ բերման ենթարկված ակտիվիստների նկատմամբ անհամաչափ ուժ է կիրառվել, սակայն իրենց ընթացքը կասեցնել չի լինի։
«Հայրենք» կուսակցության խոսնակ Սոս Հակոբյանն էլ ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ազատության հրապարակում ոստիկանությունը, առանց որևէ պատճառի, հրահրոցներ է բորբոքել և բերման ենթարկել ակտիվիստների։

Действия полиции в отношении проводящих акции митингующих несоразмерны – правозащитник
Правозащитник Жанна Алексанян считает несоразмерными действия полицейских в отношении проводящих акции протеста митингующих.
«Я видела материал, когда полицейские в такой же грубой форме волокли, уводили людей. Посему полиция не изменилась. Знайте о них то, что знали раньше», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник.
По словам Жанны Алексанян, сотрудники полиции относятся к проводящим акции протеста гражданам так же, как относились в прошлом.
«По крайне мере, есть также оценка Защитника прав человека Армении, согласно которой митингующие сообщили в отдельных беседах, что полицейские применили к ним несоразмерную силу.
«Говорили, что полиция реформируется, но мягко говоря, еще не реформировалась», - сказала Жанна Алексанян.
Бывший директор Службы национальной безопасности, председатель партии «Родина», руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян посетил активистов, подвергнутых приводу в отделение полиции Кентрон.
По словам Ванецяна, полиция применила несоразмерную силу в отношении подвергнутых приводу активистов.
Пресс-секретарь партии «Родина» Сос Акопян ранее сообщил о том, что полиция без какой-либо причины спровоцировала потасовки на площади Свободы и подвергла приводу