Հանրային ակցիաների ժամանակ ոստիկանության գործողությունների իրավաչափության խնդիր կա. Իրավապաշտպան
Ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության գործողություններում, նախկինի հետ համեմատած, առանձնապես մեծ տարբերություն չեմ նկատում։ Ոստիկանության գործելաոճը մշտապես նույնն է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Զառա Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ ոստիկանությունում ինչ-որ չափով բարեփոխվել է միայն պարեկապահակային ծառայությունը, որտեղ ամբողջովին նոր անձնակազմ և համակարգեր են ներդրվել։
«Բայց մնացած համակարգերում լուրջ փոփոխություններ չեմ տեսնում՝ հատկապես հանրային ակցիաների ժամանակ ոստիկանության գործողությունների մասով։ Այստեղ մշտապես խնդիրներ են եղել և մինչև այժմ էլ կան՝ կապված իրավապահ մարմնի գործողությունների իրավաչափության, համաչափության, ոստիկան-քաղաքացի հարաբերությունների հետ։ Կրկնում եմ՝ միայն պարեկապահակային ծառայությունն է որոշակի առաջընթաց գրանցել, և այստեղ, վստահաբար, մեծ դեր է խաղում այն հանգամանքը, որ այդ համակարգը բոլորովին նոր կադրերով է համալրվել», - ասաց Զառա Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն այսօր այցելել է Ոստիկանության կենտրոնի բաժին բերման ենթարկված ակտիվիստներին։
Ըստ Վանեցյանի՝ բերման ենթարկված ակտիվիստների նկատմամբ անհամաչափ ուժ է կիրառվել, սակայն իրենց ընթացքը կասեցնել չի լինի։
«Հայրենք» կուսակցության խոսնակ Սոս Հակոբյանն էլ ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ազատության հրապարակում ոստիկանությունը, առանց որևէ պատճառի, հրահրոցներ է բորբոքել և բերման ենթարկել ակտիվիստների։

Соразмерность действий полиции во время общественных акций остается проблемой – правозащитник
В действиях полиции в отношении митингующих, по сравнению с прошлым, большой разницы нет. Стиль действий полиции не изменился, всегда тот же, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник Зара Ованнисян.
По ее словам, в полиции в какой-то мере реформирована только Патрульная служба, где внедрена новая система и полностью новый персонал.
«Но в остальных структурах я не вижу серьезных изменений, особенно по части действий полиции во время общественных акций. Здесь всегда были проблемы, эти проблемы сохраняются до сих пор, особенно в связи с правомерностью, соразмерностью действий полиции, отношений гражданин-полицейский. Повторяю, определенный прогресс зафиксирован только в патрульной службе и здесь, безусловно, большую роль играет то обстоятельство, что система укомплектована полностью новыми кадрами», - сказала Зара Ованнисян.
Напомним, бывший директор Службы национальной безопасности, председатель партии «Родина», руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян посетил активистов, подвергнутых приводу в отделение полиции Кентрон.
По словам Ванецяна, полиция применила несоразмерную силу в отношении подвергнутых приводу активистов.
Пресс-секретарь партии «Родина» Сос Акопян ранее сообщил о том, что полиция без какой-либо причины спровоцировала потасовки на площади Свободы и подвергла приводу активистов.