«Հրապարակ». Սամվել Բաբայանը չի մասնակցում 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արդեն մոտ տասն օր է, ինչ Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը չի մասնակցում 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին, որտեղ ներգրավված էր որպես ռազմական փորձագետ և արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչ։
Թե ինչու է հեռացել Բաբայանը, անգամ հանձնաժողովի իշխանական անդամները չգիտեն, ավելին՝ նրանցից մեկը մեզ ասաց, որ ժամանակ առաջ Բաբայանն իրենցից շատ էր շահագրգիռ հանձնաժողովում աշխատելու․
«Ամեն օր փակվում էին Անդրանիկ Քոչարյանի հետ և ինչ-ինչ հարցեր քննարկում»: Նրա վրա էր դրված պատերազմի հետևանքների քարոզչական գիծը, նա պետք է օգներ` արդարացներ Փաշինյանին և մեղադրանքներն ուղղեր նախկինների կողմը։ Մենք քանի օր է՝ փորձում ենք կապ հաստատել Բաբայանի հետ, սակայն նա չի պատասխանում մեր զանգերին»։

«Грапарак»: Самвел Бабаян не участвует в работах следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны
28/04/2022 11:20
Газета «Грапарак» пишет, что уже приблизительно десять дней, как бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Бабаян не участвует в работах следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны, в которую вовлечен как военный эксперт и представитель внепарламентских сил.
«Почему Бабаян ушел, не знают даже члены комиссии, более того один из них сказал нам, что какое-то время назад Бабаян был заинтересован работать в комиссии больше них: "Каждый день закрывался с Андраником Кочаряном и обсуждал какие-то вопросы".
На него была возложена пропагандистская линия последствий войны, он должен был помочь оправдать Пашиняна и направить обвинения в сторону "бывших". Мы уже несколько дней пытаемся связаться с Бабаяном, однако он не отвечает на звонки», - пишет газета.