Մեր երեխաները «դարուփոս» ճանապարհով չպետք է դպրոց գնան. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սկսեց՝ կրկին ուսուցիչների աշխատավարձերի մասին խոսելով:
«Ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացումը միշտ եղել է մեր օրակարգում», - ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց, թե մի խումբ ուսուցիչներ դիմել են ու ասել, որ բոլորի աշխատավարձն են բարձրացրել՝ նկատի չունենալով, թե այդ ուսուցիչը ինչ որակներ ունի:
«Մտածում էինք, որ ոչ թե մենք որոշենք՝ ինչքան է ուցուցչի աշխատավարձը, այլ՝ ուսուցիչն ինքը որոշի ու, ի վերջո, պլանավորեցինք ու 2021 թվականի գարնանից սկսեցինք բարեփոխումը և ուսուցիչներին հնարավորություն տվեցինք, որ նրանք կամավոր կամքով ատեստավորվեն», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, թե նախորդ տարի ատեստավորում անցած ուսուցիչների աշխատավարձը մայիսի 1-ից կբարձրանա:
Փաշինյանը խոսեց նաև դպրոց տանող ճանապարհների մասին՝ նշելով, թե պետք է երեխաները «դարուփոս» ճանապարհով դպրոց չգնան:
«Սա մեր ամենակարևոր բարեփոխումներից մեկն է, առաջիկայում շատ բարդ քննարկումներ ենք ունենալու», - ասաց նա:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հետաքրքրվեց՝ կա՞ն ուսուցիչներ, որ մայիսի 1-ից 400 հազար դրամ աշխատավարձ կստանան, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն էլ ասաց, թե չեն կարող լինել, քանի որ նոր են որոշումը կայացնում:

Наши дети не должны идти в школу по «ухабистым» дорогам – Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня на заседании правительства снова обратился к вопросу зарплаты учителей.
«Повышение зарплаты учителей всегда находилось в нашей повестке», - сказал он.
Пашинян отметил, что группа учителей обратилась к нему и сказала, что повысили зарплату всем учителям, не учитывая их профессиональные качества.
«Мы подумали, что определить размер зарплаты учителя должны не мы, а сами учителя. В итоге мы запланировали и с весны 2021 года начали реформирование и дали учителям возможность, чтобы они добровольно проходили аттестацию», - сказал он.
Премьер отметил, что зарплата учителей, которые прошли аттестацию в прошлом году, будет повышена с 1 мая.
Пашинян обратился также к состоянию школьных дорог, отметив, что наши дети не должны идти в школу по «ухабистым» дорогам.
«Это одно из важнейших наших реформ, в ближайшее время нам предстоят очень сложные обсуждения», - сказал он.
Министр экономики Ваан Керобян поинтересовался, есть ли такие учителя, которые с 1 мая будут получать зарплату в размере 400 тысяч драмов, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян заявил в ответ, что не могут быть, поскольку решение только принимается.