Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է անվանի ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր հանդիպում է ունեցել գիտնական, ֆիզիկոս, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, Մենդելեևի անվան ՅՈԻՆԵՍԿՕ-Ռուսաստան միջազգային մրցանակի դափնեկիր, Հայաստանի ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Յուրի Հովհաննիսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը:
Ողջունելով անվանի գիտնականին՝ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել նրա պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում գիտության ոլորտի խնդիրների, զարգացման ներուժի և հեռանկարների շուրջ:
Ամփոփ անդրադարձ է եղել նաև այս շաբաթավերջին նախատեսված ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովին, որի շրջանակում ներկայացվելու է Հայաստանի ԳԱԱ 2021 թվականի գիտական և գիտակազմակերպչական գործունեության հիմնական արդյունքները: ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովին Յուրի Հովհաննիսյանը հանդես է գալու «Պարբերական աղյուսակի նոր տարրեր» զեկույցով:

Ваагн Хачатурян встретился со знаменитым академиком Юрием Оганесяном
Президент Армении Ваагн Хачатурян сегодня встретился с учёным, физиком, академиком Российской Академии наук, лауреатом Международной премии ЮНЕСКО-Россия имени Менделеева, зарубежным членом НАН Армении Юрием Оганесяном, сообщает пресс-служба президента республики.
На встрече присутствовал также президент Национальной Академии наук (НАН) Армении, академик Ашот Сагян.
Приветствуя знаменитого учёного, президент Республики высоко оценил его готовность помогать развитию науки Армении.
На встрече состоялся обмен мыслями о проблемах сферы науки Армении, о потенциале и перспективах её развития.
Вкратце говорилось также о намечаемом в конце этой недели ежегодном общем собрании Национальной Академии наук Армении, в рамках которого будут представлены основные результаты научной и научно-организаторской деятельности НАН Армении за 2021 год. На ежегодном общем собрании НАН Юрий Оганесян выступит с докладом «Новые элементы Периодической таблицы».