Համատեղ ջանքերով խնդիրները լուծելու ժամանակը. Էլինար Վարդանյան
Վերջին օրերին, ինչ Հայաստանում լայն թափ են հավաքում բողոքի ակցիաները, օրվա մեծ մասն անց եմ կացնում Ոստիկանության տարբեր բաժանմունքներում՝ անդադար բերման ենթարկվածներին աջակցություն ցուցաբերելու, իրավական գործընթացների օրինականությանը հետևելու համար։ Վերջին երեք օրը հնարավորություն է տվել եզրակացնել.
- Ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայության գնդի 3-րդ հատուկ գումարտակի ծառայողների (կարմիր բերետավորների) կողմից ակցիաներին միջամտություններն անհարկի են և անհամաչափ, վայրենության դրսևորումներով։ Մասնակիցների նկատմամբ կիրառվում է ակնհայտ անհամաչափ ուժ։ Նրանց վարքագիծը ցուցադրական բիրտ է և բռնի։ Տպավորություն է, որ խնդիր է դրված՝ հաճոյանալ գործող իշխանություններին, փորձել սերմանել վախի մթնոլորտ։ Վերջին խնդրում նրանք վստահաբար չեն հաջողում։ Հակառակը, նրանց գործողությունները դժգոհության նոր ալիքներ են առաջացնում։
Նոր իշխանության առաջին իսկ գործը պետք է լինի՝ այս գումարտակը ուղղակի լուծարելը և նոր կադրերով նոր միավոր ձևավորելը։
- Փոխարենը պետք է առանձնացնել բաժանմունքների ոստիկանների զգալի մասին, որոնք իրենց պարտականությունները կատարում են առանց լիազորությունների սահմազանցման, իրավական ընթացակարգերին համապատասխան (բացառությամբ՝ ճանապարհը անիվներով փակելու հիմքով խուլիգանության հանցակազմով քրեական գործերի հարուցումից, ինչը զավեշտի ժանրից է, և կարելի է ենթադրել, որ հարուցվել է ուղղակի ցուցումով)։ Նկատելի է նաև ոստիկանների լուռ անհամաձայնությունը երկրում և երկրի շուրջ ընթացող զարգացումների վերաբերյալ։ Հետևաբար, խոսքս ուզում եմ ուղղել մեր հայրենակիցներին. մեր պաքարը ոստիկանների դեմ չէ, այլ՝ իշխանությունների, որոնք անխնա օգտագործում են Ոստիկանությանը՝ իրենց աթոռից կառչած մնալու համար։
- Ոստիկանության բաժանմունքներում մենք հանդիպում ենք բերման ենթարկված փայլուն երիտասարդների։ Նրանք հայրենասեր են, ազնիվ՝ իրենց մղումներում, անկոտրում կամքով։ Ոստիկանությունից դուրս են գալիս ժպիտով, պայքարը շարունակելու համոզմունքով։ Եթե մի երկրում կա նման մարդկային ռեսուրս, ուրեմն այդ երկիրն ունի լավ ապագա, և խնդիրը իշխանության և կառավարման որակի մեջ է։
- Ոստիկանությունում մեզ հետ կողք-կողքի պայքարում է փաստաբանների շատ լավ, ուժեղ թիմ։ Նրանք դա անում են՝ առաջնորդվելով արդարության վերաբերյալ սեփական համոզմունքներով, երկրի փրկության հարցում սեփական ներդրումն ունենալու որոշմամբ։ Փաստաբանները գործում են օպերատիվ և պրոֆեսիոնալ։ Սխալ կլինի այս պահին առանձնացնել անուններ, որովհետև ուժեղ թիմն ամեն օր համալրվում է նոր, երկրի ապագայի համար մտահոգ փաստաբաններով։
Եվ վերջում, որպես հետգրություն.
Ոստիկանության բաժանմունքներից մեկում օրվա լարված մթնոլորտի ու թոհուբոհի մեջ հայտվեց մանկատնից առանց թույլտվության հեռացած մի աղջնակ։ Սկզբում նա ագրեսիվ էր, որևէ մեկին թույլ չէր տալիս մոտ, լարված էմոցիոնալ վիճակ էր։ Բարեբախտաբար նրա հետ մեր կոնտակտը ստացվեց։ Աղջնակն ուներ մեծ ցանկություն՝ հանդիպել մի պաշտոնյայի հետ։ Անմիջապես կապ հաստատեցի, պաշտոնյան պատրաստակամ էր և արագ արձագանքեց։ Մեր համատեղ ջանքերով, ոստիկանների համբերատար աշխատանքի շնորհիվ խնդիրը հարթվեց։ Առաջին հայացքից բարդ ու էմոցիոնալ խնդիրը սահուն լուծվեց։
Հիմա ժամանակն է՝ համատեղ ջանքերով լուծել մեր երկրի առջև ծառացած խնդիրները։ Հիմա ժամանակն է փրկել մեր երկիրը՝ համատեղ ջանքերով, այն չդարձնելով մեկ մարդու գերին։

Настало время решения проблем совместными усилиями – Элинар Варданян
В последние дни, когла акции протеста набрали размах, большую часть дня я провожу в различных отделах полиции, чтобы оказать помощь постоянно подвергаемым приводу гражданам, проследить за законностью юридических процедур. Последние три дня дали возможность сделать следующие выводы.
1. Вмешательства служащих 3-го специального батальона Патрульной службы полиции (красные береты) в акции – неуместны и несоразмерны и несоразмерно, с проявлениями необузданности. В отношении участников акции применяется явно несоразмерная сила. Их поведение – демонстративно грубое и жестокое. Создается впечатление, что поставлена задача – угодить действующей власти, попытаться посеять атмосферу страха. В достижении этой задачи они, безусловно, потерпят неудачу. Напротив, их действия вызывают новую волну недовольства.
Первым делом новой власти должно стать расформирование этого батальона и создание новой единицы с новыми кадрами.
2. При этом нужно отметить, что значительную часть полицейских в отделах выполняют свои обязанности, не допуская превышения своих полномочий, в соответствии с правовыми процедурами (за исключением возбуждения уголовных дел о хулиганстве на основании закрытия улицы шинами, что из жанра абсурда и можно предположить, что было сделано просто по приказу). Заметно также молчаливое несогласие полицейских с происходящими в стране и вокруг страны развитиями. Следовательно, хочу адресовать свои слова нашим соотечественникам: наша борьба направлена не против полицейских, а против властей, которые беспощадно используют Полицию, чтобы удержаться в своих креслах.
3. В отделениях полиции мы встречаем подвергнутых приводу блестящих молодых людей. Они патриотичны, честны в своих устремлениях, обладают несгибаемой волей. Выходят из полиции с улыбкой на лице и уверенностью в продолжении борьбы. Если в какой-то стране есть такой человеческий ресурс, значит, эта страна имеет хорошее будущее, и проблема в качестве власти и правительства.
4. В полиции рядом с нами борется очень хорошая, сильная команда адвокатов. Они делают это, руководствуясь собственными убеждениями о справедливости, решением внести свой вклад в дело изменения страны. Адвокаты действуют оперативно и профессионально. Сейчас считаю неверным называть конкретные имена, поскольку сильная команда каждый день пополняется новыми, обеспокоенными судьбой будущего страны адвокатами.
И в конце, в качестве вывода.
В одном из отделов полиции, в напряженной обстановке и суматохе дня, появилась ушедшая без разрешения из детдома девочка. Вначале она была агрессивной, никому не позволяла приблизиться к себе, атмосфера была напряженной и эмоциональной. К счастью, наш контакт с ней удался. У девочки было большое желание встретиться с одним должностным лицом. Я сразу связалась с ним, должностное лицо с готовностью и быстро отозвалось. Нашими совместными усилиями, благодаря терпеливой работе полицейских проблема была улажена. На первый взгляд сложная и эмоциональная проблема плавно разрешилась.
Сейчас настало время совместными усилиями решить вставшие перед нашей страной проблемы. Сейчас время спасти нашу страну совместными усилиями, не превращая ее в пленника одного человека.