«Ում ուզում եք բերման ենթարկեք, ինչ ուզում եք առգրավեք, Նիկոլի օրերը հաշված են». Ոստիկաններն առգրավել են Սարդարապատի քայլերթի մասնակիցների քնապարկերը
28/04/2022 10:41
«Երիտասարդի ձայնը» նախաձեռնության ղեկավար Հովհաննես Հարությունյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում տեղեկացրել է, որ Սարդարապատից երթի մեկնարկից առաջ ոստիկաններն առգրավել են քայլերթի մասնակիցների քնապարկերը։
«Ոստիկանության պահվածքը չգիտեմ, թե ինչպես կարելի է բնութագրել, իրականում այն չափազանց ծիծաղելի է։ Մենք մեր թիմով քայլելով գալու ենք դեպի Երևան, նախապատրաստական աշխատանքներ էինք իրականացնում։ Մեր գաղափարակից ընկերներից մեկին խնդրել էի, որ մոտենար Կոմիտասում գտնվող ՀՅԴ մասնաշենքից վերցներ քնապարկերը։ Մեր ընկերը՝ Վիգենը, մոտեցել, վերցրել է քնապարկերը և շարժվել։ Ճանապարհին՝ Պուշկինի դպրոցի մոտ, ոստիկանական մի քանի մեքենա իջել և բերման են ենթարկել Վիգենին, շատ բիրտ, անշնորհք ձևով, անգամ ձեռնաշղթաներ են հագցրել, և տարել են Արաբկիրի բաժին, նրա ձեռքից հեռախոսը վերցրել են և չի կարողացել մեզ տեղյակ պահել։ Վիգենի մեքենան արգելափակվել է և այն քնապարկերը, որոնք պետք էին լինելու մեզ, առգրավել են։ Ու գրվել է, որ բերման ենթարկելու համար հիմքը գողության կասկածն է, այսինքն՝ Վիգենը գողացել է այդ քնապարկերը», - ասաց Հովհաննես Հարությունյանը։
Նա նշեց, թե ակհայտ է, որ նպատակը քնապարկերի առգրավումն է եղել։
«Երևի թե նպատակ են հետապնդել մեր քայլարշավին խոչընդոտել։ Դա, ըստ էության, ոստիկաններին հրահանգվել է։ Եթե կարծում եք, որ մենք քնապարկ ձեռք բերելու հնարավորություն չունենք, չարաչար սխալվում եք։ Ում ուզում եք բերման ենթարկեք, ինչ ուզում եք առգրավեք, սա խոսում է այն մասին, որ իշխանությունը փրփուրներից է կախված։ Նիկոլի օրերը հաշված են», - ասաց նա։

«Подвергайте приводу кого хотите, конфискуйте что хотите, дни Никола сочтены» – полицейские конфисковали спальные мешки участников шествия из Сардарапата
28/04/2022 12:26
Руководитель инициативы «Голос молодежи» Ованнес Арутюнян в прямом эфире на своей странице в Facebook сообщил о том, что до начала шествия из Сардарапата полицейские конфисковали спальные мешки участников шествия.
«Не знаю, как можно охарактеризовать поведение полиции, в действительности оно вызывает смех. Мы нашей командой шли пешком в Ереван, проводили подготовительные работы. Я попросил одного из наших единомышленников, чтобы зашел в офис АРФД на проспектеКомитаса и взял спальные мешки. Наш друг, Виген, пошел, взял спальные мешки и ехал к нам. По дроге, у школы имени Пушкина, несколько полицейских машин подъехали и подвергли приводу Вигена, очень грубо, неотесанно, надели на него наручники и увезли в отделение полиции Арабкира. У него отобрали телефон и он не смог сообщить нам об этом. Машина Вигена заблокирована и те спальные мешки, которые нужны были нам, конфискованы. И написали, что основанием для привода послужило подозрение в краже, то есть, Виген украл эти спальные мешки», - сказал Ованнес Арутюнян.
Он также отметил, что очевидно, что цель состояла в конфискации спальных мешков.
«Наверное, они хотели помешать нашему шествию. Это, по сути, было приказано полицейским. Если думаете, что у нас нет возможности приобрести спальные мешки, то ошибаетесь. Подвергайте приводу кого хотите, конфискуйте что хотите, это свидетельствует о том, что власти цепляются за пену. Дни Никола сочтены», - сказал он.