«Ողորմելի մանիֆեստ»․ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գնահատականը «Արցախի Հանրապետության ճակատագիրը համազգային պատասխանատվություն է» հայտարարությանը
Aravot.am-ը հրապարակել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ «Ողորմելի մանիֆեստ» վերտառությամբ հոդվածը, որում վերջինս անդրադարձել է մի խումբ հասարակական-քաղաքական գործիչների, դիվանագետների հայտարարությանը՝ Արցախի, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հոդվածը՝ ստորև․
«Երեք օր առաջ կարդացի «Արցախի Հանրապետության ճակատագիրը համազգային պատասխանատվություն է» վերնագիրը կրող հայտարարությունը՝ ստորագրված չորս տասնյակից ավելի դիվանագետների, ակադեմիկոսների, պատմաբանների եւ մշակույթի գործիչների կողմից (mediamax.am, 25.04.2022)։
Առաջին միտքս էր՝ անմիջապես պատասխանել այդ հայտարարությանը, սակայն մի քիչ մտածելուց հետո որոշեցի հապաղել, տեսնելու համար, թե ինչպիսի արձագանքների է արժանանալու այն այլոց կողմից։ Արձագանքներ չեղան, չհաշված հայտարարությանը միացած քառասունից ավելի նոր մարդկանց անունները։
Ինչեւիցե, վերջիվերջո ես որոշեցի հրաժարվել հայտարարությանն անդրադառնալու գաղափարից, դա համարելով անիմաստ զբաղմունք, քանի որ նրանում կա ամեն ինչ, բացի քաղաքական մտքից։ Հոռետեսության գիրկը չընկնելու համար ինձ այլ բան չէր մնում, քան, սովորությանս համաձայն, խորասուզվել Էդգար Հովհաննիսյանի «Երեւան դարձած իմ Էրեբունի», Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Երազ իմ երկիր հայրենի», Ռուբեն Հախվերդյանի «Իմ փոքրիկ նավակ» եւ Էդգար Էլբակյանի «Ա՜խ լուսին, լուսին» հոգեպարար քնարերգության մեջ։ Հավատացնում եմ, այդ երգերում ազգային ոգու շատ ավելի խորքային եւ մնայուն գանձեր կան, քան խնդրո առարկա հայտարարությունը ստորագրած կարկառունների մտքի ազգափրկիչ փայլատակումներում»։

Левон Тер-Петросян назвал заявление группы общественно-политических деятелей и дипломатов «Жалким манифестом»
28/04/2022 18:32
Aravot.am опубликовал статью первого президента Армении Левона Тер-Петросяна под названием «Жалкий манифест», котором экс-президент обратился к заявлению группы общественно-политических деятелей, дипломатов о судьбе Арцаха, армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношениях.
Представляем статью Левона Тер-Петросяна ниже.
«Три дня назад я прочитал заявление под названием «Судьба Республики Арцах – это  общенациональная ответственность», подписанное более чем сорока дипломатами, учеными, историками и деятелями культуры (mediamax.am, 25.04.2022). Первой моей мыслью было – сразу ответить на это заявление, однако, немного подумав, я решил подождать, чтобы увидеть, какую реакцию оно вызовет у других. Откликов не последовало, не считая имен присоединившихся к заявлению более 40 новых людей.
Как бы то ни было, в конце концов, я решил отказаться от идеи отреагировать на это  заявление, посчитав это бессмысленным занятием, поскольку в нем есть все, кроме политической мысли. Чтобы не впасть в пессимизм, мне ничего не оставалось, как погрузиться в красочную лирику песен «Эребуни-Ереван» Эдгара Ованнисяна, «Родина – страна моей мечты» Роберта Амирханяна, «Моя маленькая лодка» Рубена Ахвердяна и «Ах, луна, луна» Эдгара Элбакяна. Уверяю, в этих песнях есть гораздо более глубокие и непреходящие сокровища национального духа, чем в спасительных для нации озарениях мысли выдающихся, подписавших это заявление».