Իշխանությունը, լավ գիտակցելով երիտասարդության ուժը և այն օգտագործած լինելով 2018-ին, վախենում է նրանից՝ հասկանալով, որ երիտասարդության ուժը կարող է իրենից լուրջ սպառնալիք ներկայացնել. քաղտեխնոլոգ
29/04/2022 16:53
Քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը չափազանց կարևոր է համարում վերջին օրերի բողոքի գործողություններին երիտասարդների ներգրավվածությունը և բուհերում «Զարթնի՛ր, ուսանող» կարգախոսով ակցիաները։
Նրա խոսքով՝ երիտասարդները մեծ եռանդով են օժտված և, իսկապես, կարող ուժ են՝ ունակ իրագործելու ամենատարբեր գաղափարներ։
«Բողոքի գործողությունները, որոնք ենթադրում են փողոցներ փակել, երթեր, ցույցեր կազմակերպել, երիտասարդներին ավելի լավ են տրվում, քանի որ նրանք ուժեղ են, քան, ասենք, 50-60 տարեկան մարդիկ։ Ուսանողները, երիտասարդները ֆիզիկական տեսանկյունից կարող են շատ ավելի երկար դիմանալ և արդունավետ պայքար մղել», - Aysor.am-ի թղթակի հետ զրույցում ասաց Արմեն Բադալյանը։
Քաղտեխնոլոգն ընդգծեց՝ բազմաթիվ գործողություններ, որոնց չեն գնա միջինից բարձր տարիք ունեցող ցուցարարները, առանց վարանելու, կարող են կատարել երիտասարդները, քանի որ նրանք ավելի մոբիլ են գործում՝ մեքենաների վրա բարձրանալ, հարկ եղած դեպքում վազել և արագորեն փողոցի մեկ այլ հատված փակել։
«Մեծահասակները մտածում են՝ հանկարծ ցույցերի ժամանակ իրենց մի բան չլինի, անվնաս հասնեն իրենց ընտանիքներին, իսկ երիտասարդները նման մտավախություն չունեն։ Բացի այդ, երիտասարդները տարբերվում են նաև իրենց մենթալիտետով։ Նրանք ավելի անկաշկանդ են՝ իրականացնելու իրենց գաղափարները, ինքնադրսևորվելու որպես լիդերներ, մինչդեռ, ավելի տարիքով քաղաքացիները հաճախ ինքնադրսևորվելու հավես չունեն. նրանք իրենց իրացրել են ավելի երիտասարդ տարիքում», - ասաց Արմեն Բադալյանը։
Քաղտեխնոլոգի համոզմամբ՝ 50-ից բարձր տարիք ունեցող մարդկանց մոտ գաղափարները կարծրացած են, և բողոքի ակցիաների ժամանակ նրանք դժվարությամբ են արտառոց արարքների գնում, մինչդեռ, ուսանողական և ավելի բարձր տարիքում գտնվողներն անհամեմատ ակտիվ և նախաձեռնող են։
«Գործող իշխանությունը, լավ գիտակցելով երիտասարդության ուժն ու եռանդը և այդ ուժը օգտագործած լինելով 2018-ին, վախենում է նրանից՝ հասկանալով, որ երիտասարդության ուժը կարող է իրենից լուրջ սպառնալիք ներկայացնել», - ընդգծեց Բադալյանը:

Действующая власть, хорошо осознавая силу молодежи, боится, что она может стать для них угрозой – Армен Бадалян
29/04/2022 17:52
Политтехнолог Армен Бадалян считает чрезвычайно важным вовлеченность молодежи в последние акции протеста и проводимые в вузах акции с девизом «Проснись студент!».
По его словам, молодежь наделена большой энергией и действительно способна реализовать самые различные идеи.
«Акции протеста, которые предполагают блокирование улиц, организацию митингов лучше удаются молодежи, чем например, 50 или 60-летним людям. С физической точки зрения студенты, молодые люди более выносливы и могут вести эффективную борьбу», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am Армен Бадалян.
Политтехнолог подчеркнул, что многочисленные действия, на которые не пойдут митингующие выше среднего возраста, без колебания могут выполнить молодые, поскольку они более мобильно действуют, когда нужно подниматься на машины, бежать при необходимости, перекрывать быстро другой участок дороги.
«Люди старшего возраста думают, чтобы вдруг во время митингов с ними ничего не случилось, могли невредимыми вернуться в свои семьи, а у молодежи нет таких опасений. Кроме того, молодые отличаются по своему менталитету. Они более свободны в осуществлении своих идей, в проявлении лидерства, в то время как людям зрелого возраста часто неохота проявлять себя, они уже самореализовались в более молодом возрасте», - сказал Армен Бадалян.
По убеждению политтехнолога, люди старше 50 лет менее гибкое мышление и во время акций протеста они с трудом идут на неординарные действия, в то время как молодежт более активна и инициативна.
«Действующая власть, хорошо осознавая силу молодежи и использовав ее энергию и силу в 2018 году, боится, что молодежь может стать серьезной угрозой для них», - подчеркнул политтехнолог.