ՍԴ-ն սահմանադրական է ճանաչել Ալեն Սիմոնյանի ընտրությունը
Սահմանադրական դատարան այսօր սահմանադրական է ճանաչել Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ընտրությունը, որի իրավաչափությունը վիճարկում էին ընդդիմադիր պատգամավորները։
«ՀՀ Ազգային ժողովի 2021 թվականի օգոստոսի 2-ի ԱԺՈ-01-Ա որոշումը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
Որոշումը Սահմանադրական դատարանի կայքում կհրապարակվի եռօրյա ժամկետում», - հայտնել են ՍԴ-ից։
Հիշեցնենք՝ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները բողոք էին ներկայացրել Սահամանադրական դատարան, որ ԱԺ որոշումը, որը վերաբերում է Ալեն Սիմոնյանի՝ ԱԺ նախագահ ընտրելուն, ճանաչվի Սահամանադրությանը հակասող ու անվավեր։
Ընդդիմադիրների կարծիքով՝ ԱԺ նախագահի ընտրությունը Սահմանադրության օրենքի խախտմամբ է տեղի ունեցել, քանի որ ընտրության ժամանակ իրենց առաջադրած երկու թեկնածուները՝ «Հայաստան» դաշինքի այդ ժամանակ կալանավորված պատգամավորներ Մխիթար Զաքարյանի ու Արթուր Սարգսյանի ներկայությունն ապահովված չի եղել։

Конституционный суд признал конституционными избрание Алена Симоняна спикером парламента
Конституционный суд сегодня признал конституционными выборы председателя Национального Собрания Алена Симоняна, правомерность которых оспаривали оппозиционные депутаты.
«Решение Национального Собрания от 2 августа 2021 года ПНС-01-А соответствует Конституции.
Согласно части 2 статьи 170 Конституции, настоящее постановление окончательно и вступает в силу с момента опубликования.
Постановление будет опубликовано на сайте Конституционного суда в трехдневный срок», - сообщили в Конституционном суде.
Напомним, что депутаты оппозиционных фракций подали жалобу в Конституционный суд с требованием признать противоречащим Конституции и недействительным решение Национального Собрания об избрании Алена Симоняна председателем парламента.
По мнению оппозиционеров, избрание председателя НС произошло с нарушением Конституции, поскольку во время выборов не было обеспечено присутствие выдвинутых ими двоих кандидатов, арестованных в тот момент депутатов от блока «Армения» Мхитара Закаряна и Артура Саркисяна.