Երիտասարդներ, միացեք, որ կարողանաք ապրել մի երկրում, որտեղ կլինի անվտանգ, որտեղ կկարողանաք պլանավորել ձեր ապագան․ Վանեցյան
29/04/2022 19:39
Մեր պայքարի հերթական օրն է, այսօր ավելի շատ մարդ կա մեզ հետ, այս պայքարի արդյունքը կախված է մեզանից յուրաքանչյուրից, Ազատության հրապարակից մեկնարկող երթից առաջ հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Արթուր Վանեցյանը պայքարին միանալու կոչ ուղղեց նրանց, ովքեր դժգոհ են օրվա իշխանություններից, սակայն բողոքի տարբեր ակցիաներին հեռավար են հետևում։
«Միացեք, որ վաղը ձեր երեխաների, ձեր թոռների աչքերի մեջ կարողանաք նայել։ Երիտասարդներ, միացեք, որ կարողանաք ապրել մի երկրում, որտեղ կլինի անվտանգ, որտեղ կկարողանաք պլանավորել ձեր ապագան։
Այս շարժումը մեր բոլորինն է, բոլոր հայերինը, բոլոր այն մարդկանցը, ով սիրում է Հայաստանը և Արցախը։
Չենք հոգնելու, պայքարելու ենք և պայքարելու ենք մինչև վերջ»,- ասաց նա։
Ընդդիմադիր գործիչն անդրադարձավ նաև իշխանական քարոզչամեքենայի մանիպուլյացիաներին, որոնցով փորձ է արվում մոլորեցնել հանրությանը։
«Ուզում եմ ուղիղ ասել հետևյալը՝ երբ ասում են, որ մենք պատերազմ ենք ուզում, հավատացեք, պատերազմն իրենց մնալու դեպքում է լինելու։ Մենք խաղաղություն ենք բերելու մեր երկրին, մեր ժողովրդին։ Երբ ասում են՝ ընդդիմությունն իր գործողություններով բերելու է քաղաքացիական բախումների, հիմա պաշտոնապես ասում եմ, որ ողջ պատասխանատվությունը կրում է իշխանությունը։ Եթե մի հոգու քթից արյուն եկավ, ամբողջ պատասխանատվությունն իշխանության վրա է, որովհետև մենք խաղաղ իրականացնում ենք մեր բողոքի ակցիաները»,- ընդգծեց Արթուր Վանեցյանը։
Նա հայտնեց նաև, որ ապրիլի 30-ին ևս երթ է անցկացվելու, իսկ հետո ազդարարվելու է պայքարի վճռական՝ շատ կարևոր փուլի մասին։
Ազատության հրապարակից քաղաքացիների երթը մեկնարկեց դեպի Թումանյան, Մաշտոցի պողոտա, Սայաթ-Նովա, Խանջյան փողոցներ, որի հատվածներից մեկում էլ երթի մասնակիցները կմիանան Դիմադրության շարժման քայլերթի մասնակիցներին։

Молодежь, присоединяйтесь, чтобы могли бы жить в стране, где будет безопасно, где сможете планировать свое будущее – Артур Ванецян
29/04/2022 20:21
Сегодня очередной день нашей борьбы, сегодня к нам присоединились больше граждан и результат этой борьбы зависит от каждого из нас, заявил сегодня перед началом шествия с площади Свободы председатель партии «Родина», руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян.
Артур Ванецян призвал присоединиться к борьбе всех тех граждан, которые недовольны властями, но следят за акциями в дистанционном режиме.
«Присоединяйтесь, чтобы завтра могли смотреть в глаза вашим детям, внукам. Молодежь, присоединяйтесь, чтобы могли завтра жить в стране, где будет безопасно, где вы сможете планировать свое будущее.
Это движение всех армян, которые любят Армению и Арцах.
Мы не устанем, будем бороться до победного конца», - сказал он.
Оппозиционный деятель обратился также к манипуляциям пропагандистской машины властей, которыми пытаются ввести общество в заблуждение.
«Хочу прямо сказать, когда говорят, что мы хотим войны, то поверьте, война будет, если они останутся у власти. Мы принесем мир нашей стране и народу. Когда говорят, что оппозиция своими действиями ведет к гражданским столкновениям, то я официально заявляю, что всю ответственность за это понесет власть. Если прольется хоть капли крови, то вся ответственность за произошедшее ляжет на власти, потому что наши акции мирные», - подчеркнул Артур Ванецян.
Он сообщил, что 30 апреля также состоится шествие, а потом будет анонсирован самый решительный, важный этап борьбы.
Шествие с площади Свободы во главе с Артуром Ванецяном пройдет по улице Туманяна, проспекту Маштоца, улицам Саян-Новы и Ханджяна и присоединятся к участникам шествия «Движения сопротивления».