Թուրքիայի հետ հարաբերությունները չեն կարող լինել  ի հաշիվ Հայաստանի ինքնիշխանության, պատմական պահանջների ոտնահարման, ի հաշիվ Արցախի ու հայ ժողովրդի․ Վանեցյան
30/04/2022 19:31
Թուրքիայի հետ հարաբերությունները չեն կարող լինել ի հաշիվ Հայաստանի ինքնիշխանության, պատմական պահանջների ոտնահարման, ի հաշիվ Արցախի ու հայ ժողովրդի․ Վանեցյան
Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելուն մենք դեմ չենք, բայց ասում ենք, որ դա չի կարող լինել ի հաշիվ Հայաստանի ինքնիշխանության, ի հաշիվ Հայաստանի պատմական պահանջների ոտնահարման, ի հաշիվ Արցախի, ի հաշիվ հայ ժողովրդի, Ազատության հրապարակում ասուլիսի ժամանակ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ ընդդիմության դիրքորոշումը ներկայացրեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Նա մի քանի պարզ օրինակ բերեց, թե Հայաստանն այս օրերին ինչ ուղերձներ է ստանում Թուրքիայից։
«Երբ խոսք գնաց Հայաստանի հետ սահմանները բացելու մասին, Թուրքիայի կուսակցություններից մեկի ղեկավարը հայտարարեց, որ Հայաստանի հետ անցակետը պետք է կրի Աթաթուրքի անունը։ Մեր հայրենակից Կարո Փայլանը, որն առաջարկեց Թուրքիայի խորհրդարանում Ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծ շրջանառել, Էրդողանի մակարդակով որակվեց «դավաճան» և նրա նկատմամբ սկսվեցին հետապնդումներ։ Այս տարի Ստամբուլում արգելեցին ապրիլի 24-ի հայերի երթը՝ ի հիշատակ 1915 թվականի Ցեղասպանության, Ուրուգվայում Թուրքիայի ԱԳ նախարարը բողոքի ակցիա իրականացնող հայերին ցույց տվեց «Գորշ գայլերի» հայտնի նշանը», - ասաց Արթուր Վանեցյանը՝ հիշեցնելով նաև 44-օրյա պատերազմին Թուրքիայի դերակատարման մասին։
Այս ամենը, նրա խոսքով, նշանակում է, որ Թուրքիան չի պատրաստվում առանց նախապայմանների գնալ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման։
«Ամենակարևոր հարցը՝ եթե Թուրքիան իրապես ցանկանում է առանց նախապայմանների Հայաստանի հետ հարաբերություններ կարգավորել, թող բացի իր կողմից միակողմանիորեն փակված ճանապարհները», - ընդգծեց Արթուր Վանեցյանը։

Отношения с Турцией не могут быть установлены за счет суверенитета Армении, попирания исторических требований, за счет Арцаха и армянского народа – Артур Ванецян
30/04/2022 20:44
Мы не против установления отношений с Турцией без предусловий, но не должно происходить за счет суверенитета Армении, попирания исторических требований Армении, за счет Арцаха, за счет армянского народа, заявил сегодня в ходе пресс-конференции на площади Свободы руководитель парламентской фракции «Честь имею», председатель партии «Родины» Артур Ванецян.
Он привел в пример сигналы, которые Армения получает в эти дни из Турции.
«Когда речь пошла об открытии границ с Арменией, руководитель одной из партий Турции заявил, что КПП на армяно-турецкой границе нужно назвать именем Талаата- паши. А когда наш соотечественник Каро Пайлан представил в парламенте Турции законопроект о признании Геноцида армян, то на уровне Эрдогана был назван "предателем" и в его отношении начались преследования. В этом году в Стамбуле запретили традиционное шествие армян в память о жертвах Геноцида 1915 года. А в Уругвае МИД Турции показал известный жест экстремистской организации "Серые волки" проводящим акцию протеста армянам», - сказал Артур Ванецян, напомнив о роли Турции во время 44-дневной войны в Арцахе.
Все это, по его словам, означает, что Турция не собирается идти на урегулирование отношений с Арменией без предусловий.
«Самый важный вопрос, если Турция действительно хочет нормализовать отношения с Арменией без предусловий, то пусть откроет заблокированные с ее стороны в одностороннем порядке дороги», - подчеркнул Артур Ванецян.