Նոր իշխանությունը պետք է խոսի և՛ Ադրբեջանի հետ, և՛ Թուրքիայի հետ, բայց չասի՝ ձեզ ի՞նչ տամ, էլ ի՞նչ եք ուզում, այլ գնա և պաշտպանի իր երկրիը, իր ժողովրդի շահերը․ Իշխան Սաղաթելյան
30/04/2022 20:13
ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Դիմադրության շարժման կազմակերպիչներից Իշխան Սաղաթելյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ արձագանքեց իշխանությունների կողմից ամենից շատ շրջանառվող թեզին, թե եթե ընդդիմությունը գա իշխանության, նոր պատերազմ կսկսվի։
«Սա հիմնական թեզն է, որով իշխանությունը փորձում է ժողովրդին վախեցնել։ Ասում են՝ եթե մենք չեղանք, տեղի է ունենալու պատերազմ։ Այսինքն, շարունակում են Ալիևով վախեցնել մեր ժողովրդին։ Եթե սրանք մնան, կտոր-կտոր, մաս առ մաս կորցնելու ենք և՛ Արցախը, և՛ Հայաստանը, և՛, առհասարակ, հայոց պետականությունը», - ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե Հայաստանում լինի ազգային իշխանություն, դրսևորվի կամք և վճռականություն, լինի արդյունավետ կառավարում, արտաքին հավասարակշռված քաղաքականություն վարվի, հնարավոր կլինի իրականում պաշտպանել երկիրը։
«Հայաստանը ցույց է տվել, որ կարող է շատ բարձր մակարդակի հարաբերություններ ունենալ մեր թիվ մեկ ռազմավարական և դաշնակցային գործընկերոջ ՌԴ-ի հետ, շատ բարձր մակարդակի հարաբերություններ ունենալ մեր հարևան Իրանի և Վրաստանի հետ և արդյունավետ ու բարձր համագործակցություն վարել արևմտյան երկրների, նաև ԱՄՆ-ի հետ», - նշեց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նոր կառավարությունը, նրա խոսքով, այս ամենը պետք է իրականացնի, իսկ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի գնալու՝ գործող իշխանության թեզը սին է։
«Չի լինելու նման բան։ Նոր իշխանությունը պետք է գա, խոսի և՛ Ադրբեջանի հետ, և՛ Թուրքիայի հետ, բայց ոչ թե պետք է գնա և ասի՝ ձեզ ի՞նչ տամ, էլ ի՞նչ եք ուզում, այլ գնա և պաշտպանի իր երկրիը, իր ժողովրդի շահերը։
Դա կարող ենք անել, դրա համար պետք է ուժեղ Հայաստան։
Ինչպե՞ս կարող ենք կերտել ուժեղ Հայաստան՝ արդյունավԵտ կառավարմամբ, նվիրյալներով, մարդկանցով, ովքեր պետք է տիրոջ զգացումով առաջնորդվեն, ոչ թե ասեն՝ ով ինչ ուզում է, տանք, մենակ թե մեր իշխանությունը պահենք», - ընդգծեց Իշխան Սաղաթելյանը:

Новая власть должна говорить и с Азербайджаном, и с Турцией, но защищая интересы своей страны и народа – Ишхан Сагателян
Вице-спикер парламента, депутат фракции «Армения», Верховный представитель АРФД Ишхан Сагателян обратился сегодня на пресс-конференции к муссируемому чаще всего властями тезису, что если оппозиция придет к власти, то начнется новая волна.
«Это основной тезис, которым власти пытаются запугать народ. Они говорят, "если нас не будет, то произойдет война". То есть, продолжают пугать наш народ Алиевым. Если эти власти останутся, то мы потеряем и Арцах, и Армению – по частям, и вообще армянскую государственность», - сказал Ишхан Сагателян.
По его словам, если в Армении будет национальное правительство, будет проявлена воля и решительность, будет эффективное управление, сбалансированная внешняя политика и страну действительно можно будет защитить.
«Армения показала, что может иметь отношения на высоком уровне с нашим главным стратегическим и партнером РФ, иметь очень высокий уровень отношений с Ираном и Грузией, осуществлять эффективное сотрудничество с западными странами, а также с США», - отметил Ишхан Сагателян.
По его словам, новое правительство должно реализовать все это, и тезис действующей власти о новой войне с Турцией и Азербайджаном – пустой.
«Подобного не будет. Новая власть должна говорить и с Азербайджаном, и с Турцией, но защищая интересы своей страны, свое народа, вместо того, чтобы говорить: что еще вам отдать, что вам нужно.
Мы можем это сделать, для этого нужна сильная Армения.
Как мы можем создать сильную Армению? Эффективным управлением, преданными людьми, которые должны руководствоваться чувством хозяина, а не говорить: отдадим, что хотят, только бы сохранить нашу власть», - подчеркнул Ишхан Сагателян.