«Գնացեք՝ հանուն փրկության». Արթուր Վանեցյանը կոչով դիմեց իշխանությանը (Տեսանյութ)
ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, որն ապրիլի 18-ին եկավ Ազատության հրապարակ ու նստացույց սկսեց, երազում էր, որ մարդկանց տեսներ պայքարի մեջ:
«Իմ ընդդիմադիր ընկերները, որոնք սկսեցին իրենց պայքարը, իրենք էլ էին սրա մասին երազում, հայ ազգը զարթնել է, լաոն զարթնել է, մենք բոլորս դարձել ենք մի բռունցք, միասնական մի բռունցք, այդ բռունցքի դեմ ոչ մեկ չի կարող կանգնել, որևէ մեկը չի կարող մեր պայքարը կասեցնել», - Ֆրանսիայի հրապարակում հայտարարեց Վանեցյանը:
Նա վստահ է՝ հաջողություն են ունենալու. «որևէ մեկը թող կասկած չունենա»:
ԱԱԾ նախկին տնօրենն իշխանությունների հորդորեց, կոչ արեց ու պահանջեց գնալ:
«Գնացեք՝ հանուն փրկության, հանուն հայ ժողովրդի, Արցախի ու Հայաստանի փրկության, դուք ձախողել եք բոլոր ուղղությոններով, հայ ազգը նորից միավորվում է, հայ ազգը դառնում հին ազգը՝ արժանապատիվ, հայրենասեր, իր խոսքի տեր, չխաբող, իրար սիրող», - նշեց ընդդիմադիր գործիչը:
Վանեցյանը վստահեցրեց՝ սադրանքերի չեն գնալու. հայը հայի դեմ ուժի չի կիրառելու:
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահի խոսքով՝ պայքարը շատ շուտ է ավարտվելու, բայց պայքարը, որ սկսել են այսօր՝ մայիսի 1-ից, չի ավարտվելու այնքան ժամանակ, մինչև հասնեն իրենց նպատակին:
«Ես ուզու եմ խոսքս հատուկ ուղղել ուսանողներին ու երիտասարդներին, սիրելի երիտասարդներ, սիրելի ուսանողներ, ձեզանից հազարավորներն այստեղ են, խնդրում եմ, վաղը բոլորդ եկեք ու միացեք այս պայքարին, այս պայքարը ձեր ապագա երկրի մասին է, ձեր ապագայի համար է: Պայքարը շարունակվում է , մենք անպայման հաջողելու ենք», - ընդգծեց Վանեցյանը:

Артур Ванецян обратился к властям с призывом: «Уходите, ради спасения!»
Бывший директор Службы национальной безопасности, руководитель парламентской фракции «Честь имею», председатель партии «Родина» Артур Ванецян, начавший 18 апреля сидячий пикет на площади Свободы, мечтал о том, чтобы увидеть поднявшихся на борьбу людей.
«Мои оппозиционные товарищи, начавшие эту борьбу, тоже мечтали об этом. Армянский народ проснулся, лао проснулся, мы стали единым кулаком и никто не может встать против этого кулака, никто не может остановить нашу борьбу», - заявил Артур Ванецян во время митинга на площади Франции.
Он уверен, что борьба добьется успеха: «Пусть никто не сомневается в этом».
Бывший директор СНБ обратился с призывом и требованием к действующей власти.
«Уходите ради спасения, ради армянского народа, спасения Арцаха и Армении. Вы потерпели фиаско на всех направлениях, армянский народ снова сплотился, стал таким же народом, как раньше – достойным, патриотичным, хозяином своего слова, не лгущим, любящим друг друга», - отметил он.
Артур Ванецян заверил, что они не поддадутся на провокации, армянин не применит силу против армянина.
По словам председателя партии «Родина», борьба продлится недолго, но борьба, которая началась сегодня – 1 мая, не завершится, пока они не добьются своей цели.
«Я хочу обратиться к студентам и молодежи. Дорогие студенты, дорогая молодежь, тысячи из вас находятся здесь, прошу, приходите все и присоединяйтесь к нам ради вашего будущего. Борьба продолжается, мы обязательно достигнем успеха», - подчеркнул Артур Ванецян.