Թուրքը չի կարող մեզ ծնկի իջեցնել․ պետք է մեր պայքարը մինչև վերջ շարունակենք․ Սեյրան Օհանյան
Խոնարհվելով մեր բոլոր արյուն թափած, զոհված ազատամարտիկների, զինվորականների, սպաների, որդիների հիշատակի, շիրիմների առջև, այնուամենայնիվ, պետք է հասկանանք, որ պայքարն է փրկությունը, Ֆրանսիայի հրապարակում շարունակվող հանրահավաքի ժամանակ ասաց Պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Այսօրվա իշխանությունները, նրա խոսքով, ժողովրդին ներշնչում են, թե Թուրքիան և Ադրբեջանն ուժեղ են, ուստի պետք է ենթարկվենք նրանց։
«Այդպես չէ․ թուրքը չի կարող մեզ ծնկի իջեցնել։ Մենք պետք է մեր պայքարը մինչև վերջ շարունակենք»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Նա հավելեց՝ մինչև պատերազմն էլ գործող իշխանություններն այսպիսի գործելաոճ էին բանեցնում, այնինչ այդ ժամանակ հնարավոր էր խելացի բանակցային քաղաքականությամբ երկիրը չներգրավել պատերազմում։ Պատերազմի ժամանակ էլ հնարավոր էր հաղթանակ տանել, եթե իշխանությունները քաոս չստեղծեին։
«Գնացեք հարցրեք իմ ծառայակից, մարտական, գաղափարական ընկերներին․ հնարավո՞ր էր պատերազմում այնպես անել, որ գոնե չպարտվեինք։ Գոնե Հադրութի, Շուշիի լենռաանտառային պայմաններում կանգնեցնեինք նրանք։ Հնարավոր էր։ Հնարավոր էր նաև հաղթանակ տանել, բայց մատները մատներին չեն խփել՝ անօրինականությունները, խառնաշփոթը մարտի դաշտում և Հայաստանի Հանրապետության թիկունքում կանգնեցնելու և վերախմբավորում իրականացնելու, հաղթելու համար»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը։

Турок не может поставить нас на колени, мы должны продолжать нашу борьбу до конца – Сейран Оганян
Мы преклоняемся перед памятью всех погибших добровольцев, военных, офицеров, наших сыновей, но мы должны понять, что наше спасение в борьбе, заявил сегодня во время митинга на площади Франции руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян.
По его словам, сегодняшняя власть внушает народу, что Турция и Азербайджан сильны, поэтому мы должны подчиниться им.
«Это не так: турок не может поставить нас на колени. Мы должны продолжать нашу борьбу до конца», - сказал Сейран Оагнян.
Он добавил, что действующие власти и до войны придерживались такой точки зрения, вместо того чтобы проводить разумную переговорную политику не вовлекать страну в войну. В этой войне можно было одержать победу, если бы власти не создали хаос.
«Идите, спросите у моих сослуживцев, боевых и идейных товарищей: можно ли было сделать так, чтобы мы хотя бы не проиграли? В условиях горно-лесистой местности остановили бы противника на подходах к Гадруту и Шуши? Это было возможно. Можно было также победить, но они палец об палец не ударили, чтобы остановить беззаконие, путаницу на поле боя и провести перегруппировку в тылу для достижения победы», - сказал Сейран Оганян.