Գերասիմ Վարդանյանին որոշեցին մեկուսացնել քաղաքական ակտիվության պատճառով, պայքարը շարունակելու են հազարավոր այլ գերասիմվարդանյանները․ Գեղամ Մանուկյան
02/05/2022 18:55
Գերասիմ Վարդանյանին որոշեցին մեկուսացնել՝ նրա քաղաքական ակտիվության պատճառով, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով ՀՅԴ անդամ, «Հայաստան» դաշինքի անդամ, պատգամավորի օգնական Գերասիմ Վարդանյանին բերման ենթարկելու և ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2020թ նոյեմբերին հարուցված քրեական գործով ձերբակալվելու փաստին՝ կարծիք հայտնեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
Գերասիմ Վարդանյանի մեկուսացման որոշումը կայացնողի կերպարն ու կենսագրությունը, Գեղամ Մանուկյանի խոսքով, շատ հատկանշական է։
«Կուզեմ մի փաստ արձանագրել․ 2018 թվականին Փաշինյանի հանրահավաքներին հայտնվում է մի քննիչ, որը շարքային քննիչ է լինում Մաշտոցի քննչական բաժնում։ Երևի հոտառություն է ունենում, որ կարող է իշխանափոխություն լինի, հանրահավաքին հայտարարում է, որ հրաժարվում է իր պաշտոնից և պատռում է քննիչի գրքույկը։ Դա նման է նրան, որ սպան իր ուսադիրները պոկի։ Դրանից հետո այդ սպան ցանկացած իրավապահ համակարգում համարվում է մերժված։ Բայց, արի ու տես, որ իշխանափոխությունից անմիջապես հետո այդ քննիչը հայտնվում է ԱԱԾ-ում, քննչական վարչությունում՝ որպես հատուկ կարևոր գործերով քննիչ։ Իրավապահ ամբողջ համակարգն ազգանունը գիտի, բայց ուզում եմ նորից ասել՝ Նավոյան է ազգանունը։ Մարդ, որն իր քննիչի գրքույկը պատռել է, նշանակում է՝ կամուրջներ է այրել, իսկ դրանից հետո իր պաշտոնում որ հայտնվել է, նշանակում է՝ դառել է կամակատար»,- ասաց Մանուկյանը։
Ընդդիմադիր գործիչը նշեց նաև, որ Գերասիմ Վարդանյանին մեկուսացնելու որոշում կայացնելը հենց այդ կամակատարության մասին է վկայում, սակայն եթե նրան շարունակեն պահել կալանքի տակ, մեկնարկած ու թափ առնող պայքարը շարունակելու են հազարավոր այլ գերասիմվարդանյանները։

Герасима Варданяна решили изолировать из-за его политической активности, борьбу продолжат тысячи таких как он – Гегам Манукян
Герасима Варданяна решили изолировать из-за его политической активности, заявил в беседе с журналистами депутат фракции «Армения» Гегам Манукян, касаясь задержания представителя АРФ «Дашнакцутюн», члена блока «Армения», помощника депутата Герасима Варданяна по возбужденному в ноябре 2020 года в его отношении делу в следственном департаменте СНБ.
По словам Гегама Манукяна, образ и биография следователя, принявшего решение об изоляции Герасима Варданяна, довольно примечательны.
«Хотел бы констатировать один факт: во время митингов Никола Пашиняна в 2018 году появляется какой-то следователь, который был обычным следователем в следственном отделе Маштоца. Наверное, он нюхом чувствует, что может произойти смена власти и заявляет на митинге, что отказывается быть следователем и рвет на куски свое удостоверение. Это похоже на то, чтобы офицер сорвал свои погоны. После этого такой офицер считается отверженным в любой правоохранительной системе. Но сразу после смены власти этот человек оказывается в следственном департаменте СНБ в качестве следователя по особым важным делам. Вся правоохранительная система знает его фамилию, но хочу снова ее назвать – Навоян. Человек, который порвал свое удостоверение следователя – сжег все мосты и после этого его назначение на должность означает быть прислужником власти», - сказал Гегам Манукян.
Оппозиционный деятель отметил, что решение об изоляции Герасима Варданяна свидетельствует именно о таком прислужничестве, однако если его продолжат держать под стражей, начавшуюся и набирающую размах борьбу продолжат тысячи таких как Герасим Варданян.