«Հայրենիք» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Մայիսի 2-ին Երևանում և Հայաստանի Հանրապետության այլ բնակավայրերում մեկնարկած քաղաքացիական խաղաղ անհնազանդության գործողությունները Հայաստանում արդեն բռնի միջոցներով իշխանությունն իր ձեռքերում պահող վարչախմբի կողմից արժանացել են աննախադեպ բիրտ և անհամաչափ ուժի կիրառության, որը դրա հոգեվարքի անհերքելի ապացույցներից է։
Հայաստանի և Արցախի անվտանգության հարցերում «նշաձող իջեցնելու» պատրաստ այս վարչախումբը բարձրացրել է սեփական քաղաքացիների դեմ բռնաճնշումների նշաձողն՝ ապօրինի միջոցներով բերման ենթարկելով խաղաղ եղանակներով իրենց արդարացի բողոքն արտահայտող հարյուրավոր քաղաքացիների՝ այդ թվում «Հայրենիք» կուսակցության տասնյակ անդամների։
Առանձնահատուկ ուշադրության են արժանի խաղաղ ակցիաները լուսաբանող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ ատելության խոսքը և բռնության դեպքերը, որոնք հրահանգվել և իրականացվել են պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցնող առանձին անձանց կողմից։
Այս կապակցությամբ «Հայրենիք» կուսակցությունը, խստորեն դատապարտելով և անթույլատրելի համարելով Հայաստանում դեռևս իշխանություն հանդիսացող վարչախմբի անօրինական գործողությունները, հայտարարում է՝
1․ իշխանությունների և դրանց սպասարկու ուժային կառույցների գործողությունները, որոնք փաստագրվել են նաև մի շարք լրատվամիջոցների կողմից, պետք է արժանանան պատկան մարմինների անհապաղ ու հստակ իրավական գնահատականի և դրանից բխող իրավական գործընթացների,
2․ միջազգային հանրության ներկայացուցիչների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունն ենք հրավիրում իշխանությունների կողմից քաղաքացիների անքակտելի իրավունքների տարրական նորմերի բազմաթիվ խախտումների վրա՝ ակնկալելով միանշանակ գնահատական և արձագանք,
3․ հորդորում և պահանջում ենք ուժային կառույցներից զերծ մնալ վարչախմբի ապօրինի հրահանգները կատարելուց և գործել բացառապես օրենքի ու օրինականության շրջանակներում՝ ապահովելու բողոքի խաղաղ գործողություններ իրականացնելու մեր քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքը,
4․ համաժողովրդական և արդեն իսկ ազգային-ազատագրական բնույթ ստացած մեր պայքարն անկասելի է ու աննահանջ, և մենք անպայման հաջողելու ենք»։

Требуем от силовых структур воздерживаться от выполнения незаконных указаний режима, обеспечивать в рамках закона конституционное право граждан – партия «Родина»
02/05/2022 15:19
Партия «Родина» распространила заявление, в котором, в частности, говорится:
«Начавшиеся в Ереване и ряде населенных пунктов Республики Армения акции мирного гражданского неповиновения были встречены насильственно удерживающим власть режимом с применением беспрецедентно грубой и несоразмерной силы, что является неопровержимым доказательством агонии режима.
Этот режим, готовый «спустить планку» в вопросах безопасности Арцаха и Армении, поднял планку репрессий против собственных граждан, подвергая приводу незаконными методами сотни выражающих своей справедливый протест граждан, в том числе десятки членов партии «Родина».
Особого внимания достойно случаи разжигание ненависти и применения насилия к освещающим мирные протесты представителям СМИ, которые приказаны и выполнены отдельными лицами, занимающими высокие государственные должности.
В этой связи партия «Родина», решительно осуждая и считая недопустимыми незаконные действия режима, заявляет:
1. действия органов власти и обслуживающих их правоохранительных органов, которые зафиксированы также рядом средств массовой информации, должны удостоиться немедленной и четкой правовой оценки надлежащих органов, с вытекающими из этого правовыми действиями;
2. обращаем внимание представителей международного сообщества и правозащитных организаций на многочисленные нарушения властями неотъемлемых прав граждан и ожидаем однозначной оценки и реакции;
3. призываем и требуем от силовых структур воздерживаться от выполнения незаконных указаний режима и действовать исключительно в рамках закона, обеспечивая конституционное право граждан на реализацию мирного протеста;
4. наша всенародная и принявшая уже национально-освободительный характер борьба неудержима и мы обязательно добьемся успеха».