Այս պայքարն անկասելի է, սա է հայ ժողովրդի դիրքորոշումը․ Հայաստանը չի՛ թրքացվելու, Արցախը երբեք Ադրբեջանի կազմում չի՛ լինելու․ Իշխան Սաղաթելյան
03/05/2022 19:56
«Մեր անհնազանդության ակցիաների քանակը ժամ առ ժամ ավելանում է, ավելանում են նաև մասնակիցները»,- Ֆրանսիայի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ընդդիմադիր գործիչներից Իշխան Սաղաթելյանը։
Ամփոփելով օրվա ընթացքում իրականացված գործողությունները՝ Իշխան Սաղաթելյանն ընդգծեց՝ մայրաքաղաքում պայքարի դուրս եկածներին միացել են նաև մարզերի արժանապատիվ քաղաքացիները։
«Գրեթե ամբողջ հանրապետությունում մեր քաղաքացիները դուրս են եկել փողոց»,- նշեց նա։
Իշխան Սաղաթելյանը խորհրդանշական համարեց նաև 44-օրյա պատերազմին մասնակցած, վիրավորման հետևանքով հաշմանդամություն ստացած երիտասարդների բողոքի ակցիան։
«Փողոց փակեցին 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամություն ստացած մեր հայրենակիցները՝ սայլակներով։ Սա շատ հստակ ուղերձ է»,- ասաց նա։
Ընդդիմադիր գործիչն, անդրադառնալով նաև ԲՈՒՀ-երում դասադուլներին, համընդհանուր պայքարին ուսանողության մասնակցությանը, նշեց, որ ոստիկանության բիրտ գործողությունները ո՛չ մայրաքաղաքում, ո՛չ մարզերում ընթացող ակցիաները չեն կանգնեցնելու։
«Մարզային ակցիաների ժամանակ քաղաքացական հագուստով մի քանի խուժաններ, իշխանության կողմից ուղղորդված, հարձակվել են քաղաքացիների վրա։ Այլևս ոստիկանական ուժերը չեն բավարարում։ Նիկոլը, ինչպես միշտ, հույսը դրել է խուժանների վրա։
Այստեղից կոչ եմ անում․ Նիկո՛լ, առանց այդ էլ վիճակ ծանր է, նոր քրեական գործեր մի շալակիր։ Վիճակդ ավելի մի՛ բարդացրու, նոր ապօրինությունների մի՛ դիմիր։
Այս պայքարն անկասելի է․ սա է հայ ժողովրդի դիրքորոշումը, սա է հայ ժողովրդի տեսակետը։ Հայաստանը չի՛ թրքացվելու, Արցախը երբեք Ադրբեջանի կազմում չի՛ լինելու»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա հայտնեց նաև, որ այժմ երթ է մեկնարկում դեպի մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցներ, որից հետո հանրահավաքը Ֆրանսիայի հրապարակում շարունակվելու է։ Հնչելու է կարևոր հայտարարություն։

Эта борьба необратима:  Армения не будет отуречена, Арцах никогда не будет в составе Азербайджана – Ишхан Сагателян
03/05/2022 20:05
Эта борьба необратима: Армения не будет отуречена, Арцах никогда не будет в составе Азербайджана – Ишхан Сагателян
Наши акции неповиновения каждый час увеличиваются, растет также число участников, заявил сегодня в ходе митинга на площади Франции вице-спикер парламента Армении, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
Ишхан Сагателян подчеркнул, что к вышедшим на борьбу в столице гражданам присоединились также достойные жители областей Армении.
«Наши граждане вышли на улицу практически по всей республике», - сказал он.
Ишхан Сагателян посчитал символичным, что сегодня в акции гражданского неповиновения участвовали также участники 44-дневной войны, которые в результате ранения получили инвалидность.
Он обратился также к забастовкам студентов, участию студенчества во всеобщей борьбе, отметив, что применение грубой силы полицейскими не остановят акции гражданского неповиновения ни в столице, ни в областях.
«Во время акций протеста в областях несколько хулиганов в гражданской одежде целенаправленно напали на граждан. Уже не хватает полицейских. Никол, как всегда, надеется на хулиганов.
Обращаюсь с призывом, Никол, ты  и так в тяжелом положении, не бери на себя новые уголовные дела. Не осложняй еще больше ситуацию, не иди на новые беззакония.
Эта борьба необратима. Это позиция армянского народа. Армения не будет отуречена, Арцах никогда не будет в составе Азербайджана», - сказал Ишхан Сагателян.
Он сообщил также, что сейчас стартует шествие по центральным улицам, после чего митинг на площади Франции продолжится.