Իրեն հարգող ցանկացած երկրի վարչապետ հրաժարական կտար. Արմեն Ռուստամյանն ընթերցեց հրապարակի ժողովրդի պահանջը (Տեսանյութ)
04/05/2022 16:55
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմեն Ռուստամյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարեց, որ Ֆրանսիայի հրապարակում հավաքված ժողովրդի անունից գործուղվել են ԱԺ՝ ներկայացնելու Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հանրային պահանջը։
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը, տապալելով արցախյան հակամարտության բանակցային գործընթացում հայկական շահերը պաշտպանելու գործը, բերել է պատերազմ ու պարտություն։ Խոստովանել է, որ կարող էր կանխել պատերազմն ու խուսափել հազարավոր զոհերից, բայց չի արել դա։ 2021 թվականի հունիսին խոստացել էր 1-2 ամիս անց վերադարձնել գերիներին, բայց մինչ օրս ունենք գերիներ։ Իր նախընտրական ծրագրով խոստացել է, որ վարելու է Արցախի վերջնական կարգավիճակի հստակեցման քաղաքականություն՝ ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման միջոցով։
Պնդել է, որ Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել Ադրբեջանի ենթակայության ներքո և որ առաջնահերթ է համարում Արցախի տարածքների դեօկուպացիան, սակայն փաստացի իրականացնում է «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և վերջ» քարոզն ու պաշտպանում Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման, այն է՝ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու թուրք-ադրբեջանական տեսակետը։
Խոստացել է թիչքաձև տնտեսակետ աճ, բայց աճում են պետական պարտքը, աղքատությունը, գները և մահերը։
Չի կատարել բազմաթիվ խոստումներ, որոնցից վերջինը ողբերգական ավարտ ունեցավ, պադավատապետության դեմ խոսող, կարմիր լույսի տակ իր ավտոշարասյան կանգնեցնելը և հետիոտնեին զիջելը որպես ձեռքբերում ներկայացնող Փաշինյանի ավտոշարասյունը սպանեց կնոջը և իր դեռ չծնված երեխային։
Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ, չունի մեր պետությունը նոր զիջումների տնօրինելու մադատ և պետք է հրաժարական տա», - հայտարարությունն ընթերցեց Արմեն Ռուստամյանը։
Նա ասաց, թե այս հարցերից ցանկացածի առկայությունը փաստելու պարագայում իրեն հարգող ցանկացած երկրի վարչապետ հրաժարական կտար։

Уважающий себя премьер-министр любой страны подал бы в отставку – Армен Рустамян
Депутат фракции «Армения» Армен Рустамян заявил сегодня во время  правительственного часа в парламенте, что командирован от имени собравшегося на площади Франции народа в Национальное Собрание, чтобы представить требование об отставке Никола Пашиняна.
«Занимающий должность премьер-министра Никол Пашинян, провалил защиту армянских интересов в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, принес стране войну и поражение. Признался, что мог предотвратить войну и избежать тысяч жертв, но не сделал этого. В июне 2021 года обещал через 1-2 месяца вернуть пленных, но по сей день у нас есть пленные. Обещал в своей предвыборной программе, что будет проводить политику определения окончательного статуса Арцаха посредством полноценной реализации права на самоопределение.
Утверждал, что народ Арцаха не может существовать в составе Азербайджана и что считает первоочередным деоккупацию территорий Арцаха, однако фактически проводит пропаганду «Карабах – это Азербайджан, и все» и защищает снижение планки статуса Арцаха, то есть турецко-азербайджанскую позицию.
Обещал стремительный экономический рост, между тем растут только государственный долг, нищета, цены и смерти.
Не выполнил многочисленные обещания, последнее из которых имело трагический конец. Сопровождающий выступающего против служебных машин, представляющего как достижение остановку своего кортежа на красный свет и уступку дорогу пешеходам кортеж Пашиняна убил женщину и ее еще не родившегося ребенка.
Никол Пашинян нелегитимен, у него нет мандата, чтобы вести наше государство на новые уступки и он должен подать в отставку», - заявил Армен Рустамян.
Он отметил, что уважающий себя премьер-министр любой страны подал бы в отставку в условиях наличия любой из перечисленных проблем.