Ես սկի չգիտեմ՝ լուսաձայնային նռնակն ինչ ա. ողջունելու համա՞ր ա. Հովիկ Աղազարյան
Ես սկի չգիտեմ՝ դա ինչ ա. ողջունելու համա՞ր ա, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հարցին հարցով պատասխանեց ՔՊ-ական պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը, երբ հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է վերաբերվում ԱԺ բակում լուսաձայնային նռնակներ տեղադրելու փաստին։
Ինչ վերաբերում է նախօրեին խորհրդարանի դարպասների զոդման աշխատանքներին, իշխանական պատգամավորը նկատեց՝ որքան անվտանգության միջոցառումներն ուժեղացվեն, այնքան լավ, հասարակությունն ավելի ապահովագրված կլինի հավանական վտանգներից։
Դիտարկմանը, որ ԱԺ զոդված դարպասները պաշտպանում են ոչ թե ժողովրդին, այլ հենց պատգամավորներին, և արդյոք սա նշանակում է, որ իշխանությունը վախենում է ընդդիմության ծավալած պայքարի գործողությունից, Հովիկ Աղազարյանը պատասխանեց.
«Այսօր փողոցում քաղաքական երկու հիմնական ուժ կա, որոնցից մեկը գլխավորում է Ռոբերտ Քոչարյանը, ով հոկտեմբերի 27-ին եղել է երկրի ղեկավարը։ Մյուս ուժը ղեկավարում է Սերժ Սարգսյանը, ով հոկտեմբերի 27-ին եղել ԱԱԾ պետ։ Քանի որ իրենք ոչ մի հնարավորություն չունեն օրինական ճանապարհով գալու իշխանության, հետևաբար իրենց միակ նպատակը հիբրիդային մարտի 1 և հոկտեմբերի 27 իրականացնելն է։
Այս իմաստով որքան անվտանգային նկատառումներով պայմանները խստացվեն, այնքան լավ, այնքան մենք զերծ կմնանք նմանատիպ դրսևորումներից։ Թող իրենք իրենց համար փողոցները փակեն, ցույցերն անեն, ժողովրդին համոզեն իրենց ճիշտ, մեր սխալ լինելու մեջ», - ասաց իշխանական պատգամավորը։
Հարցին՝ ԱԺ տարածքում աննախադեպ անվտանգային միջոցառումներով իշխանությունն իրեն ապահովագրո՞ւմ է ՀՀ քաղաքացիների՝ ԱԺ հնարավոր մուտքից, Հովիկ Աղազարյանն ասաց՝ իշխանությունը և իշխանության կրողը ժողովուրդն է։
Դիտարկմանը, որ ԱԺ դարպասները ոչ վաղ անցյալում բաց էին իշխանություն հանդիսացող քաղաքացիների համար, իսկ հիմա՝ զոդված, իշխանական պատգամավորը նկատեց՝ խորհրդարանական ընդդիմությունն այն ժամանակ օրենսդիրում ներկայացված չէր։

Я даже не знаю, что такое светозвуковая граната – Овик Агазарян
«Я даже не знаю, что это. Это для приветствия?», - заявил депутат фракции «Гражданский договор» Овик Агазарян корреспонденту Aysor.am в ответ на вопрос, как он относится к тому факту, что во дворе здания парламента установлены светозвуковые гранаты.
Что касается того, что железные ворота в парк Национального Собрания недавно были заварены, то депутат отметил, что чем больше будут усилены меры безопасности, тем лучше, поскольку общество будет более защищено от возможных опасностей.
На замечание, что заваренные ворота защищают не народ, а именно депутатов, и означает ли это, что власти боятся действий оппозиции, Овик Агазарян ответил:
«Сегодня на улице есть две основные силы, одну из которых возглавляет Роберт Кочарян, который 27 октября был главой страны. Другую силу возглавляет Серж Саргсян, который 27 октября был начальником СНБ. Поскольку у них нет никакой возможности прийти к власти в Армении, следовательно, единственная их цель осуществить гибридное 1 марта и 27 октября.
В этом смысле, чем больше будут усилены меры безопасности из соображений безопасности, тем лучше, тем больше мы сможем избежать подобных проявлений. Пусть они закрывают себе улицы, проводят митинги, уговаривают народ, что они правы, а мы неправы», - сказал депутат «Гражданского договора».
На вопрос, беспрецедентными мерами безопасности на территории парламента власть обеспечивает себя от возможного входа граждан Армении в Национальное Собрание, Овик Агазарян сказал: что властью и носителем власти является народ.
На замечание, что ворота Национального Собрания в недавнем прошлом были открыты для граждан, которые являются властью, а сейчас заварены, Овик Агазарян отметил, что эта парламентская оппозиция не была тогда представлена в Национальном Собрании.