Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ Սենատի հանրապետականների ղեկավարին ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները
06/05/2022 11:58
ԱՄՆ-ում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի հանրապետականների ղեկավար Միթչ Մաքքոնելի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության խորացման և ընդլայնման հեռանկարները: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում իրակացվող բարեփոխումների օրակարգին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանը ներկայացերլ է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները:
Արարատ Միրզոյանը Միթչ Մաքքոնելին է փոխանցել Մխիթար Գոշ մեդալը, որով վերջինս պարգևատրվել է ՀՀ-ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ` հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար։

Арарат Мирзоян представил лидеру республиканцев в Сенате США детали процесса нормализации армяно-турецких отношений
06/05/2022 13:15
Находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с лидером республиканцев в Сенате США Митчем Макконнеллом.
Собеседники обсудили перспективы углубления и расширения армяно-американского сотрудничества, основанного на общих ценностях. Министр Мирзоян высоко оценил постоянное содействие США повестке реализации реформ в Армении.
В ходе встречи были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян представил собеседнику ситуацию в Нагорном Карабахе. Подчеркнул важность посреднических усилий США, направленных на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
В ходе встречи министр Мирзоян представил детали процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Арарат Мирзоян вручил Митчу Макконнеллу медаль Мхитара Гоша, которым сенатор награжден в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и США за значительный вклад в дело укрепления и развития армяно-американских дружественных отношений.