ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաները օրինականացրել են ճանապարհներին ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումները. դրանք պետք է զրկվեն լեգիտիմությունից. Թաթոյան
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը հրապարակել է Ազգային Ժողովում անցյալ տարվա իր եզրափակիչ ելույթը և կից գրել․
«Այն ամենն, ինչ զգուշացրել եմ, այս 1 տարում կատարվել է:
ՀՀ բարձրաստիճան տարբեր ղեկավար պաշտոնյաներ արդարացրել ու օրինականացրել են մեր գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումները, արել ու շարունակում են անել Հայաստանի տարածքային իրավազորությունը Ադրբեջանին զիջող պաշտոնական հայտարարություններ:
Այս հայտարարությունները պետք է զրկվեն լեգիտիմությունից և չեն կարող դրվել մեր ժողովրդի շահերի պաշտպանության հիմքում, քանի որ առնվազն`
1) Արվել են են քաղաքական կամ անձնական նեղ շահերի համար` իրենց նկատմամբ դժգոհություն առաջ չբերելու կամ սեփական սխալները կոծկելու համար: Չունեն մասնագիտական հիմքեր:
2) Ավերում են Հայաստանի անվտանգության համակարգը, ստեղծել են իրական վտանգներ Հայաստանի ու Արցախի բնակչության կյանքի և մյուս կենսական իրավունքների համար:
3)Խոչընդոտում են Հայաստանի ու Արցախի շահերի պաշտպանությունը միջազգային ասպարեզում:
Հետևողականորեն անտեսվում է, որ ադրբեջանական պետական դոկտրինայում Հայաստանի զգալի մասը համարվում է «ադրբեջանական պատմական տարածք» և որ մեր նկատմամբ տարվում է ֆաշիզմի հասնող ատելության ու էթնիկ ու կրոնական թշնամանքի քաղաքականություն և այլն:
Անպաժելիության պայմաններում շարունակվում են պատերազմական հանցանքները:
Պատերազմի ավարտից հետո միջազգային հանրությունից թաքցվել են ադրբեջանական հանցավոր արարքների փաստերը: Այդ փաստերը թաքցվել են նաև ներքին հանրությունից ու Սփյուռքից:
Լուրջ ճնշումների են ենթարկվել ու շարունակում են ենթարկվել այդ փաստերը բարձրաձայնողները: Տեղի է ունենում պարզապես ինֆորմացիոն բլոկադա:
Կառավարությունն էլ հետո դատապարտելի կերպով առաջ քաշեց «Զորքերը հայելային հետ քաշելու» Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության համար կործանարար, մասնագիտական հիմքից զուրկ քաղաքական մոտեցումը:
Այս կերպ նաև խոցելի դարձվեցին մեր Զինված ուժերի, Սահմանապահ զորքերի և մյուս ծառայողների կյանքն ու առողջությունը։
Հետո էլ արվում են հայտարարություններ, թե ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելը անիրատեսական խնդիր է ու դա գցում են միջազգային ասպարեզ:
Այս ամենը միջազգային ասպարեզում ազատեց Ադրբեջանի ձեռքերը և հնարավորություն տվել աշխարհը կեղծիքներով լցնելու հաշվին զբաղեցնելու իր շահերի համար նպաստավոր դիրքեր:
Այո´, միջազգային հանրությունն անարդար գտնվեց մեր նկատմամբ, բայց մյուս կողմից ի՞նչ ենք ուզում արտաքին աշխարհից, երբ ինքներս ենք ձախողում մեր «տնային աշխատանքը» և այնպես ենք անում, որ զրկվենք միջազգային անհրաժեշտ պաշտպանությունից ու հայտնվենք աշխարհաքաղաքական շահերի հորձանուտի մեջ:

Высокопоставленные должностные лица Армении оправдали незаконные размещения азербайджанских военнослужащих на дорогах – Арман Татоян
07/05/2022 15:25
Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян опубликовал свое заключительное выступление в Национальном Собрании в прошлом году и написал:
«Все то, о чем я предупреждал, стало реальностью за этот год.
Различные высокопоставленные должностные лица оправдали и легализовали незаконные размещения азербайджанских военнослужащих по соседству с нашими селами и на дорогах, делали и продолжают делать официальные заявления, уступающие Азербайджану территориальные правомочия Армении.
Эти заявления должны быть лишены легитимности и не могут быть заложены в основу защиты прав нашего народа, поскольку
1) Сделаны в политических или узколичных интересах, чтобы не вызвать или скрыть недовольство. Не имеют профессиональных основ.
2) Разрушают систему безопасности Армении, создали реальные угрозы для жизни населения Армении и Арцаха и других фундаментальных прав.
3) Препятствуют защите интересов Армении и Арцаха на международной арене.
Последовательно игнорируется, что в азербайджанской государственной доктрине значительная часть Армении считается «азербайджанской исторической территорией» и в отношении нас проводится доходящая до фашизма политика ненависти и вражды и т.д.
В условиях безнаказанности продолжаются военные преступления.
После войны от международного сообщества скрывались факты преступных азербайджанских деяний. Эти факты скрывали также от внутренней общественности и Диаспоры.
Серьезному давлению подвергались и продолжают подвергаться те, кто озвучивают эти факты.
Затем правительство предосудительным образом продвинуло губительный для безопасности Армении и Арцаха, лишенный профессиональной основы политический подход «зеркального отвода войск».
Тем самым под опасностью оказались жизни и здоровье служащих Вооруженные силы, Пограничные войск и др. структур.
Потом озвучиваются заявления, якобы уход азербайджанские военнослужащих нереализуемая задача и привносят это на международную арену.
Все это развязало руки Азербайджану на международной арене и дало возможность за счет распространения фальсификаций в мире занять выгодные позиции с точки зрения своих интересов.
Да, международное сообщество проявило несправедливость к нам, но с другой стороны, чего мы хотим от внешнего мира, если сами проваливаем нашу «домашнюю работу» и делаем так, чтобы лишиться необходимой международной поддержки и оказаться в водовороте геополитических интересов.