Պետք է զերծ մնալ քայլերից, որոնք կարող են սրել իրավիճակն ու ստեղծել էսկալացիայի վտանգ. Կոպիրկինը՝ Սոթքի հանքավայրի միջադեպի մասին
09/05/2022 14:30
Ռուսաստանը հետաքրքրված է, որ Սոթքի հանքավայրը գործի բնականոն և առանց ընդհատումների, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով մայիսի 7-ին հանքավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմից արձակած ինտենսիվ կրակոցներին:
«Կողմերը պետք է զերծ մնան քայլերից, որոնք կարող են սրել իրավիճակն ու ստեղծել էսկալացիայի վտանգ. մեր վերաբերմունքը բոլոր նմանատիպ դեպքերին որոշվում է այս մոտեցմամբ: Մենք հետաքրքրված ենք, որ հանքավայրը գործի բնականոն և առանց ընդհատումների: Դա Հայաստանի Հանրապետության համար շատ կարևոր է նաև սոցիալական տեսանկյունից», - ընդգծել է ՌԴ դեսպանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 7-ին՝ ժամը 13։50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ էին բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՀՀ ԶՈՒ մարտական դիրքերի, ինչպես նաև Սոթքի ոսկու հանքավայրի ուղղությամբ:
Ադրբեջանական կողմի գործողությունների հետևանքով հրազենային վիրավորում էր ստացել հանքավայրի աշխատակիցներից մեկը։

Нужно воздерживаться от шагов, которые могут обострить ситуацию и создать опасность эскалации – Сергей Копыркин об обстреле Сотского месторождения
09/05/2022 15:02
Россия заинтересована в том, чтобы Сотское месторождение работало в нормальном режиме и без срывов, заявил сегодня журналистам посол России в Армении Сергей Копыткин, касаясь интенсивной стрельбы со стороны ВС Азербайджана в направлении Сотского месторождения 7 мая.
«Стороны должны воздерживаться от шагов, которые могут обострить ситуацию и создать опасность эскалации: наше отношение ко всем аналогичным инцидентам определяется этим подходом. Мы заинтересованы в том, чтобы месторождение работало в нормальном режиме и без срывов. Это очень важно для Республики Армения также с экономической точки зрения», - подчеркнул посол РФ.
Напомним, 7 мая, около 13:50, подразделения ВС Азербайджана из оружия различного калибра открыли огонь в направлении боевых позиций ВС Армении, дислоцированных на восточном направлении армяно-азербайджанской границы, а также Сотского золотоносного месторождения.
В результате действий азербайджанской стороны один из сотрудников месторождения получил огнестрельное ранение.