«Հրապարակ». ԱԱԾ-ն խոշորացույցի տակ է վերցրել ընդդիմադիր գործիչներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հատկապես վերջին օրերին ԱԱԾ-ն խոշորացույցի տակ է վերցրել ընդդիմադիր գործիչներին։ Մենք գրել էինք, որ մեր լրատվամիջոցի լինքով գաղտնալսման ծրագրեր են ուղարկում ընդդիմադիր գործիչներին, խոսքը իսրայելական Pegasus լրտեսական ծրագրի մասին է, որով իշխանությունը փորձում է գաղտնալսել ընդդիմադիրներին և ոչ միայն։ Հասարակական-քաղաքական գործիչների հեռախոսներին ծրագիրը sms-ի տեսքով ֆայլ է ուղարկում, և եթե բաժանորդը բացում է նամակը, գաղտնալսող ծրագիրը մեխանիկորեն ներբեռնվում է հեռախոսի մեջ, ու տվյալ գործիչը հայտնվում է իշխանությունների դիտակետում։ Հեռախոսը վերածվում է տեսագրող, ձայնագրող, ինֆորմացիա փոխանցող սարքի։
Վերջին օրերին շատերն են հայտնվել լարած թակարդում։ ԱԱԾ մեր աղբյուրներն ասում են, որ ներկայումս ավելի քան 80 ընդդիմադիր գործչի հեռախոսներում ներբեռնել են այդ ծրագիրը, այսինքն՝ իշխանությունը տասնյակ հազար դոլարներ է ծախսել ընդդիմադիրներին գաղտնալսելու համար։ Այդ ծրագրի ներբեռնումը մեկ հեռախոսի մեջ արժե 10-12 հազար դոլար, որը վճարում են իսրայելական ընկերությանը։ Բացի այդ, տեղեկություններ կան, որ ԱԱԾ-ն այս օրերին աշխատում է գերբեռնված գրաֆիկով՝ օրական 4-5 անգամ Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցում են իրավիճակը»։

«Грапарак»: Оппозиционные деятели находятся под пристальным вниманием СНБ
Служба национальной безопасности в последние дни держит под пристальным вниманием оппозиционных деятелей, пишет газета «Грапарак».
«Мы уже писали, что они рассылают оппозиционерам со ссылкой на наше СМИ программы прослушивания. Речь идет об израильской шпионской программе Pegasus, с помощью которой правительство пытается прослушать оппозицию, и не только. Программа отправляет файл в виде sms на телефоны общественно-политических деятелей, и если абонент открывает сообщение, программа автоматически загружается на телефон, и этот деятель оказывается под наблюдением властей. Телефон превращается в устройство для слежения, прослушивания и передачи информации.
В последние дни многие оказались в этой «западне». Наши источники в СНБ сообщают, что в настоящее время это программа загружена в телефоны более 80 оппозиционеров, то есть, власти потратили десятки тысяч долларов на подслушивание оппозиции.
Установка этой программы в один телефон обходится в 10-12 тысяч долларов, которые они выплачивают израильской компании. Кроме того, есть информация, что в эти дни СНБ работает в перегруженном графике, докладывая ситуацию Николу Пашиняну по 4-5 раз в день», - пишет газета.