Բաքուն և Երևանը պայմանավորվել են սահմանազատման հանձնաժողովի կազմի շուրջ. Ադրբեջանի արտգործնախարար
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Բաքուն և Երևանը պայմանավորվել են ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման և անվտանգության համատեղ հանձնաժողովի կազմի շուրջ։
«Ադրբեջանական կողմը Երևանին առաջարկել է ավելի բարձր մակարդակով հանձնաժողով կազմակերպել։ Հաշվի առնելով սահմանազատման գործընթացի մի շարք առանձնահատկություններ և տարբերություններ՝ մեր առաջարկն այն էր, որ հանձնաժողովը պետք է կազմակերպվի այլ ձևաչափով, այն ղեկավարվի ավելի բարձր մակարդակով։ Ադրբեջանական կողմի առաջարկն այն էր, որ ադրբեջանական կողմից հանձնաժողովը ղեկավարողը լինի փոխվարչապետի մակարդակով», - ասել է նա։
Բայրամովի խոսքով՝ Բաքուն և Երևանը համաձայնության են եկել հանձնաժողովի կազմի շուրջ։
«Հայկական կողմն ընդունել է մեր առաջարկը։ Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հանձնաժողովի կազմի շուրջ։ Սակայն, ինչպես արդեն նշել ենք, առաջին հանդիպումը դեռ չի կայացել։ Մենք պատրաստ ենք հանդիպմանը», - հավելել է արտգործնախարարը։

Баку и Ереван согласовали состав комиссии по делимитации границы - глава МИД Азербайджана
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что Баку и Ереван договорились о составе совместной пограничной комиссии по делимитации и безопасности азербайджано-армянской границы.
«Азербайджанская сторона предложила Еревану организовать комиссию на более высоком уровне. Учитывая ряд особенностей и отличий процесса делимитации, наше предложение заключалось в том, чтобы комиссия была организована в другом формате, она должна возглавляться на более высоком уровне. Предложение азербайджанской стороны заключалось в том, что лицо, возглавляющее комиссию с азербайджанской стороны, должно быть на уровне вице-премьера», - сказал он.
По словам Байрамова, Баку и Ереван достигли договоренности о составе комиссии.
«Армянская сторона приняла наше предложение. Стороны достигли договоренности о составе комиссии. Однако, как мы уже отмечали, первое заседание еще не состоялось. Мы готовы к заседанию», - добавил глава МИД.