«Ժողովուրդ». Գյումրիում հրմշտոց հրահրողները Շիրակի ՔՊ գրասենյակի աշխատակիցներ էին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Դիմադրության շարժման՝ հանրահավաքի նպատակով դեպի Գյումրի շարժվելու ճանապարհին կատարվածի վերաբերյալ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել նաև ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը։
Նրա խոսքով՝ Երևան-Շիրակ մայրուղու վրա մի քանի սադրիչներ հրմշտոց հրահրեցին։ Մամիջանյանի տեղեկություններով՝ նրանք Շիրակի ՔՊ գրասենյակի աշխատակիցներ էին։ «Գերիների հարազատներով պաշտպանվել ու ազգը բաժանել. սա է քո ձեռագիրը»,- գրել է Մամիջանյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Դիմադրության շարժումն այսօր ավտոերթ կանի դեպի Գյումրի։
Հիշեցնենք` Հայաստանում բողոքի ալիք բարձրացավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Արցախի վերաբերյալ հայտարարությունից հետո։ Ապրիլի 22-ին ԱԺ փոխխոսնակ, «Հայաստան» խմբակցության անդամ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա թիմին իշխանությունից հեռացնելու փողոցային պայքարի մեկնարկի մասին։
Մայիսի 1-ին Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակում մեկնարկեց ընդդիմության բազմահազարանոց հանրահավաքը։ Մասնակիցները վրաններ ու բարիկադներ տեղադրեցին, Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ մայիսի 2-ից սկսում են անհնազանդության ակցիաներ՝ փակելով փողոցները։ Մայիսի 2-ից սկսած` ամեն օր Երևանում կազմակերպվում են անհնազանդության ակցիաներ, երթեր ու հանրահավաքներ»։

«Жоховурд»: Спровоцировавшие потасовку в Гюмри – сотрудники офиса «Гражданского договора» в Шираке
Секретарь фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян обратился на своей странице в  Facebook к произошедшему во время автопробега Движения сопротивления в Гюмри инциденту на трассе, пишет газета «Жоховурд».
По его словам, на дороге Ереван-Ширак несколько провокаторов спровоцировали потасовку. По сведениям Айка Мамиджаняна, они сотрудники офиса «Гражданского договора» в Шираке. «Защищаться родственниками пленных и разделять нацию – это твой почерк», - написал Мамиджанян.
Ранее сообщалось, что Движение сопротивления совершит автопробег в Гюмри, чтобы провести там митинг.
Напомним, в Армении поднялась волна недовольства после заявления премьер-министра Никола Пашиняна об Арцахе. 22 апреля вице-спикер парламента Ишхан Сагателян заявил о начале уличной борьбы для отстранения от власти премьер-министра Никола Пашиняна и его команды.
1 мая с площади Франции стартовал многотысячный митинг оппозиции. Демонстранты установили на площади баррикады и палатки, Ишхан Сагателян сообщил, что 2 мая начинаются акции гражданского неповиновения, перекрывание улиц. Начиная со 2 мая, в Ереване каждый день организуются акции неповиновения, шествия и митинги», - пишет газета.