Հանուն Արցախի պայքարի առաջնագիծը հիմա Երևանի փողոցներում է․ այդ դիրքերն այս պահին պետք է բազմամարդ լինեն․ Կարեն Վրթանեսյան
10/05/2022 18:19
«Ռազմինֆո» կայքի համակարգող, փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանն արձագանքել է իշխանության կողմից հասարակական դաշտ նետված այն թեզին, թե «դիրքերում մարդ չկա, իսկ քաղաքացիները փողոցներ են փակում»։
Փորձագետը գրել է․
«Դիրքերում մարդ չկա, դուք փողոց եք փակում» թեզին վերջին անգամ անդրադառնամ...
Փողոց փակողներից շատերը կռված տղերք են։ Նրանք իրենց դիրքերը պահել են, ոմանք՝ վիրավորվել ու ընկերներ կորցրել, բայց այդ դիրքերը Նիկոլը հանձնել է մեկ ստորագրությամբ։
Նիկոլն է որոշել, որ Արցախ այլևս զինծառայողներ չուղարկվեն։ Դիրքերում մարդ չլինելը նաև դրանից է, ոչ թե այն բանից, որ Երևանում ուսանողը, ծրագրավորողը, ուսուցչուհին, բժիշկը կամ շինարարը մասնակցում են բողոքի ցույցի։
Նիկոլն է բանակը կրճատում, Նիկոլն է նորանոր խմբերի զինծառայությունից ազատող օրենքներ մտցնում՝ բնակչության այս կամ այն խմբին հաճոյանալու համար։ Ցույցերը մի ամիս է՝ ինչ սկսվել են, իսկ դիրքերում խնդիրները 2020 թվականի նոյեմբերից են։
Նիկոլն է, որ արդեն 2 ամսից ավելի է՝ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ չի նշանակում, ինչից բխում են նաև կադրային բոլոր խնդիրները զինված ուժերում։
Եթե դիրքերում մարդ չկա, ի՞նչ են անում մայրաքաղաքում հազարավոր կերած-խմած, հաղթանդամ ոստիկաններ, բազմերանգ բերետավորներ, ներքին զորքեր, ի վերջո՝ դիպուկահարներ։ Ինչո՞ւ դիրքերում չեն։
Մենք պայքարում ենք, որ մեր դիրքերը Բաքվի բանավոր կամ գրավոր հրահանգներով այսուհետ չհանձնվեն... Մենք պայքարում ենք, որպեսզի երկիրը պարտության տարած, երկիրը բզկտած ու երկիրը նոր աղետալի պատերազմի տանող բռնապետին կանգնեցնենք։ Ու հանուն Հայաստանի, հանուն Արցախի պայքարի առաջնագիծը հիմա Երևանի փողոցներում է։
Հենց այդ դիրքերն են, որ այս պահին պետք է բազմամարդ լինեն, եթե մենք ուզում ենք, որ Հայաստանն ապագա ունենա»։

Передовая борьбы во имя Арцах сейчас на улицах Еревана – Карен Вртанесян
Координатор сайта «Разминфо», эксперт Карен Вртанесян ответил на вброшенный властями в информационное поле тезис, что «на позициях нет людей, а граждане проводят акции протеста».
«В последний раз обращаюсь к тезису "на позициях нет людей, а вы перекрываете улицы"…
Многие из перекрывающих улицы – воевавшие парни. Они держали свои позиции, некоторые – были ранены, но эти позиции Никол сдал одной подписью.
Никол решил, что военнослужащие не будут больше оправляться в Арцах. То, что на позициях нет людей, обусловлено также этим, а не тем, что студент, программист, учитель, врач или строитель участвуют в акции протеста.
Никол сокращает армию, Никол придумывает законы, освобождающие все новые группы от службы, чтобы угодить той или иной группе населения. Митинги месяц как начались, а проблемы на позициях существуют с ноября 2020 года.
Именно Никол уже больше 2 месяцев не назначает начальника Генштаба ВС Армении, из чего исходят также все кадровые проблемы в вооруженных силах.
Ели на позициях нет людей, что делают в столице тысячи откормленных, здоровенных полицейских, разноцветные "беретчики", внутренние войска, и наконец, снайперы? Почему они не на позициях?
Мы боремся, чтобы наши позиции больше не сдавались по устному или письменному указанию Баку… Мы боремся, чтобы остановить диктатора, приведшего к поражению страну, растерзавшего на куски страну и ведущего страну к новому бедствию. И передовая борьбы во имя Армении, во имя Арцаха сейчас на улицах Еревана.