Պատրաստ են կալանավորել պատերազմում տունը կորցրած մեր հայրենակցին՝ պատճառաբանելով, որ ՀՀ-ում չունի մշտական բնակության վայր․ Թովմասյանը շտապ գրություն է ուղարկել դատախազին
11/05/2022 11:03
ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը շտապ գրություն է ուղարկել ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին։
Ֆեյսբուքյան էջում Թովմասյանը տեղեկացրել է՝ ահազանգ է ստացել, որ ոստիկանության աշխատակից ներկայացած, դիմակավորված, առանց տարբերանշանների և ինչ-որ անհասկանալի համազգեստով անձինք խաբեությամբ՝ խուզարկություն կատարելու պատրվակով մուտք են գործել ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Հենրիխ Դանիելյանի բնակարան և նրան բերման ենթարկել ՀՀ ոստիկանության Կումայրիի բաժին, որտեղ վերջինս հարցաքննվել է, որից հետո՝ ազատ արձակվել։
«Օրեր առաջ էլ  ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է «Դիմադրության» շարժման մասնակից Դավիթ Ավագյանը այն հիմքով, որ վերջինս ՀՀ-ում չունի մշտական բնակության վայր, այնինչ, Դավիթ Ավագյանը Հադրութից է, պատերազմի արդյունքում կորցրել է իր տունն ու տեղափոխվել Երևան: Նա նաև նշել էր, որ վերջինիս խնամքին են գտնվում երեք անչափահաս որդիները: Սակայն ոստիկանությունը, հաշվի չառնելով այս հանգամանքը, ձերբակալել է վերջինիս, ապա բաժանմունքում փոխել զեկուցագրի բովանդակությունը և Դավիթ Ավագյանին վերագրել ենթադրյալ խուլիգանություն:
Այսինքն, ստացվում է՝ քաղաքական այլախոհությունը պատժելու համար իշխանությունը պատրաստ է դիմել ցանկացած ոչ իրավաչափ գործողության՝ կալանավորելով անգամ պատերազմի արդյունքում իր տունը կորցրած մեր հայրենակցին՝ պատճառաբանելով, որ վերջինս ՀՀ-ում չունի մշտական բնակության վայր:
Այս դեպքերի առթիվ շտապ գրություն եմ ուղարկել ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին և խնդրել վերջինիս հանձնարարականը՝ հնարավոր իրավախախտում կատարած ոստիկանության աշխատակիցների շրջանակը պարզելու համար, միաժամանակ, ուսումնասիրության ենթարկելու նրանց գործողությունների իրավաչափությունը և դիտարկելու նրանց արարքներին համապատասխան իրավական գնահատական տալու հարցը, ինչպես նաև ընթացքի և արդյունքների մասին տրամադրել տեղեկություն», - նշել  է պատգամավորը։

Потерявшего свой дом в Гадруте нашего соотечественника арестовали из-за того, что у него нет постоянного места жительства в Армении – Тагуи Товмасян
11/05/2022 12:37
Депутат фракции «Честь имею», председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян направила срочное письмо генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну.
Тагуи Товмасян сообщила на своей странице в Facebook, что получила сигнал о том, представившиеся сотрудниками полиции люди в непонятной форме, без каких-то знаков различия, обманным путем проникли в квартиру председателя молодежной организации РПА Генриха Даниеляна под предлогом проведения обыска и увезли его в отдел Кумайри полиции Армении, где последний был допрошен, после чего отпущен.
«Несколько дней назад был задержан, затем арестован участник Движения сопротивления Давид Авагян на том основании, что у него нет постоянного места жительства в Армении, между тем, Давид Авагян из Гадрута, в результате войны потерял свой дом и переехал в Ереван. Он также отметил, что на его попечении находятся три несовершеннолетних сына. Однако полиция задержала его, затем в полицейском участке изменила содержание докладной и приписала Давиду Авагяну предполагаемое хулиганство.
То есть, получается, для наказания политическое инакомыслие власти готовы прибегнуть к любым противоправным действиям – арестовав даже потерявшего в результате войны свой дом нашего соотечественника, мотивируя тем, что последний не имеет постоянного места жительства в Армении.
В связи с этими случаями я направила срочные письмо генеральному прокурору Артуру Давтяну и попросила его поручить выяснить круг совершивших правонарушение сотрудников полиции, одновременно, изучить правомерность их действий и рассмотреть вопрос о даче правовой оценки их деяниям, а также предоставить информацию о ходе и результатах», - написала депутат.