Ողբերգական վթարի պարագայում դժվար է պատկերացնել, ցինիզմ է, երբ խոսում են արարողակարգի մասին, ինչպես հայտնում է Tert.am-ը, այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը՝ անդրադառալով վարչապետին ուղեկցող ավտոշարասյան կողմից հղի կնոջը մահվան ելքով վրաերթի ենթարկելու դեպքին։
«Ի՞նչ է նշանակում տասնյակ մեքենաների ուղեկցությամբ մարդկանց ահաբեկող այդ շարասյան շարժը ամբողջ Երևանում և մարզերում։ Վրաերթի ենթարկված կնոջ փոխարեն կարող էինք լինել ցանկացածս, մեր հարազատները։ Այդպիսի դեպքից հետո որևէ երկրում վարչապետը չէր կարող մնալ իր պաշտոնին, ողջ ժողովուրդը փողոց դուրս կգար, եթե նա կամովին հրաժարական չտար, բայց մենք հանդուժեցինք։ Ավելին, մարդիկ կան, որոնք պաշտպանում էին նրան։ Ինձ արարողակարգը չի հետաքրքրում, ցինիկաբար կնոջը գցում են մեքենայի տակ և գնում։ Հավատացած եղեք, եթե վարորդը այդ պահին կանգներ, ապա պատժի կենթարկվեր», - ասել է Իշխանյանը։
Ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18:20-ի սահմաններում, մահվան ելքով ավտովթար է տեղի ունեցել Երևանի Լեո-Պարոնյան փողոցների խաչմերուկի մոտ, որի հետևանքով 28-ամյա հղի կին է մահացել:  Դեպքից հետո պարզ դարձավ, որ կինը վրաերթի է ենթարկվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցող «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայությանն ուղեկցող սպայական վաշտի ավտոմեքենայով: Քննչական կոմիտեն ավելի ուշ հայտնեց, որ վրաերթի ենթարկողը եղել է վաշտի հրամանատարը: Հարուցվել է քրեական գործ։

Когда речь касается трагического инцидента, то трудно представить, просто цинизм говорить о протоколе, заявил сегодня на пресс-конференции правозащитник Аветик Ишханян, касаясь наезда со смертельным исходом сопровождающей кортеж премьер-министра машины на беременную женщину.
«Что значит пугающее людей передвижение этого кортежа в сопровождении десятка машин по всему Еревану и в областях? Вместо подвергнутой наезду женщины мог оказаться любой из нас, наши родственники. После такого инцидента в какой-либо стране премьер не мог бы остаться на своем посту, весь народ вышел бы на улицу, если бы он не подал добровольно в отставку, но мы стерпели это. Более того, есть люди, которые его защищают. Меня не интересует протокол, цинично сбивают женщину и уезжают. Поверьте, если бы водитель остановился в этот момент, то его бы наказали», - сказал Аветик Ишханян.
Напомним, 26 апреля, около 18:20, на перекрестке улиц Лео и Пароняна в Ереване произошло ДТП со смертельным исходом, в результате которого скончалась 28-летняя беременная женщина. После происшествия выяснилось, что женщина была сбита сопровождающей кортеж премьер-министра машиной Дорожной полиции. Позже Следственный комитет Армении сообщил, что наезд совершил майор дорожной полиции Арам Навасардян. Возбуждено уголовное дело.