ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Խորհրդային տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերում տարածված են եղել դեպքերը, երբ ադրբեջանական իշխանությունները մասնակցել են պաշտոնական քննարկումների, բայց զուգահեռաբար տեղերում կազմակերպել են հարձակումներ հայ գյուղացիների նկատմամբ, զավթել հողատարածքներ և հետո այդ զավթած հողատարածքները դարձրել «քննարկումների» առարկա (Բարանա, իսկ ներկայում՝ Նոյեմբերյան, Կողբ, Կոթի, Դովեղ և այլ գյուղեր):
Օրինակ՝ չնայած Անդրկովկասյան Դաշնության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի հողային վեճերի հանձնաժողովի 1923թ. ապրիլի 28-ի որոշմանը, որով նախատեսվում էր Ղազախի Գավառին հանձնել Շինիխ-Այրումի շրջանում գտնվող ընդամենը 5.000 դեսյատին հողատարածք, Ղազախի հողաշինարարական խումբը հատուկ կազմել էր բոլորովին այլ հատակագիծ՝ անտեսելով այդ որոշման պահանջը:
ՀԽՍՀ-ին պատկանող տարածքից ապօրինաբար տիրացել էին ավելի մեծ հողատարածքի, քան նախատեսվում էր որոշմամբ: Նրանք, մասնավորապես, ահաբեկելով տեղի անտառապետին, գրավել էին շուրջ 7.000 դեսյատին տարածք՝ իրենց «ձեռքբերումը» հասցնելով մինչև 11.800 դեսյատինի և դա դարձնելով քննարկումների առարկա:
Մեկ այլ օրինակ` 1922թ. մայիսից սկսած Տավուշի, Քարվանսարայի (Իջևան) և Ղազախի գավառների սահմանային շրջանների վեճերը և հանձնաժողովների վերջնական աշխատանքներն անընդհատ ձգձվում էին, քանի որ ադրբեջանական կազմակերպմամբ գրավվել էին հայերին պատկանող, բայց իրենց տիրույթների մեջ խրված հողերի մեծ մասը և հրաժարվում էին վերադարձնել: Դա էլ դժվարություններ էր առաջացնում նաև արոտավայրերից, անտառներից ու ջրային պաշարներից գյուղացիների օգտվելու հարցում:
Առհասարակ, հաճախ վեճերն առաջանում էին Ադրբեջանի խոշոր հողատերերի (արխիվային փաստաթղթերում նշվում է՝ կալվածատերեր) պատճառով, ովքեր իրենց հողակտորները վաճառում էին հայերին, իսկ հետո առանց հիմքի հետ էին պահանջում:
Այն ժամանակ ադրբեջանական խախտումների փաստերը Խորհրդային Հայաստանի իշխանությունները պատշաճ չէին արձանագրում, հույսները դրել էին քննարկումների ու ադրբեջանական «փափուկ բարձերի» վրա, մտածում էին «ավելորդ խնդիրներ» չստեղծել:
Իրականում, դրանով միայն նվերներ էին ստեղծվում ադրբեջանական իշխանության համար, որ մեր Հայրենիքի ու հայրենակիցների հաշվին աշխարհին երևան խաղաղասեր ու հումանիստ:

Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян опубликовал запись на своей странице в Facebook.
«В советские годы во время пограничных споров между Арменией и Азербайджаном были распространены случаи, когда азербайджанские власти участвовали в официальных обсуждениях, но параллельно организовывали на местах нападения на армянских крестьян, захватывали земли, а потом делали эти захваченные земли предметом "обсуждения" (Барана, ныне Ноемберян, Кохб, Коти, Довег и другие села).
Например, несмотря на постановление Комиссии по земельным спорам центрального исполнительного комитета Закавказской федерации от 28 апреля 2012 года, которым предусматривается передать Казахскому уезду всего 5000 акров земли в Шиних-Айрумском районе, земельно-строительная группа Казаха специально составила совершенно другой план, проигнорировав требование этого решения.
С территории, принадлежащей Армянской ССР, незаконно было изъято больше земли, чем предусматривалось постановлением. В частности, они, запугав местного лесничего, захватили территорию около 7.000 десятин, доведя свое "завоевание" до 11.800 десятин и сделав это предметом обсуждения.
Другой пример – начавшиеся с мая 1922 года споры о пограничных районах Тавушского, Карвансарайского (Иджеван), Казахского уездов. Окончательные работы комиссий постоянно затягивались, поскольку азербайджанцами был организован захват большей части земель, принадлежащих армянам, но вклинившихся в их владения и они отказывались их возвращать. А это вызывало сложности также в вопросе использования сельчанами пастбищ, лесов и водных ресурсов.
Вообще, споры часто возникали из-за крупных землевладельцев Азербайджана (в архивных документах они упоминаются как землевладельцы), которые продавали свои земли армянам, а потом необоснованно требовали их назад.
Тогда власти Советской Армении не фиксировали надлежащим образом азербайджанские нарушения, они надеялись на обсуждения и азербайджанские «мягкие подушки», думали, не создавать "лишних проблем".
В действительности, тем самым они лишь делали подарок азербайджанским властям, чтобы за счет нашей Родины и соотечественников они могли казались миру миролюбивыми и гуманными.
P.S: Десятина – это старая единица площади земли – 2400 квадратных метров или 1,09 га», - написал Арман Татоян.