Արցախի և Հայաստանի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ պիտի ասեմ այն, ինչ միշտ ասել եմ. 30 տարի ասել եմ, որ Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, վստահ եմ 100%, այդ մասին, ըստ Tert.am-ի, Ֆրանսիայի հրապարակում ֆրանսիական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Ինչպես հայերի մեծամասնությունը, այնպես էլ ես, վստահ եմ, որ Հայաստանն ունի մեծ ապագա, Հայաստանն իր ներուժի մեծ մասը դեռ չի օգտագործել և այն օգտագործվելու է Ֆրանսիայի հրապարակում հավաքված երիտասարդների կողմից», նշել է նա։
Հայաստանի համար Ռուսաստանի դերի վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Ռուսաստանը պատրաստ է կատարել դաշնակցի իր պարտավորությունները, ուղղակի Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է ճիշտ ուղղությամբ շարժվի և ոչ թե բանավոր ինչ֊որ հայտարարություններ անի կոնֆլիկտի ժամանակ, այլ պայմանագրով նախատեսված ձևերով դիմի, Ռուսաստանից օժանդակություն խնդրի և Ռուսաստանը կատարի իր պարտավորությունները։
Ես վստահ եմ՝ եթե 44֊օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանը ընթացակարգով նախատեսված ձևերով դիմեր Ռուսաստանին, ապա մենք այսօր բոլորովին այլ իրավիճակում կլինեինք»։

Относительно дальнейшей судьбы Арцаха и Армении должен сказать то, что говорил всегда. Уже 30 лет говорю, что Карабах никогда не будет в составе Азербайджана, я уверен в этом на 100%, об этом, сообщает Tert.am, заявил третий президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы французского СМИ на площади Франции,.
«Как большинство армян, так и я уверен, что у Армении есть большое будущее, Армения еще не использовала большую часть своего потенциала и он будет использован собравшейся на площади Франции молодежью», - отметил он.
В ответ на вопрос о роли России для Армении, Серж Саргсян сказал:
«Россия готова выполнить свои союзнические обязательства, просто руководство Армении должно двигаться в правильном направлении и вместо того чтобы выступать с какими-то устными заявлениями во время конфликта, обратиться в предусмотренной договором форме, попросив у России помощь, чтобы Россия выполнила свои обязательства.
Уверен, что если бы во время 44-дневной войны Армения обратилась к России в предусмотренной процедурами форме, сегодня мы были бы в совершенно другой ситуации».