«Մինչև 2018 թվականի հեղափոխությունը մենք ունեինք աշխարհի առջև ներկայանալի, հասկանալի և ընդունելի արտաքին հարաբերություններ։ 2018 թվականի երկրորդ կեսից, երբ դիլետանտ, ապա կապիտուլյանտի վերածված իշխանությունը սկսեց աղավաղել մեր արտաքին հարաբերությունները, մեր ժողովուրդը կանգնեց արյունալի և աղետաբեր պատերազմի առջև»,- Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արտակ Զաքարյանը՝ անդրադառնալով գործող իշխանության արտաքին քաղաքական սխալներին։
Արտակ Զաքարյանն ընդգծեց՝ այսօր էլ գործող իշխանությունը շարունակվում է հակառակարոդի հետ միակողմանի զիջումների և պետությունը ծնկի բերելու ազգակործան քաղաքականությունը։
«Խաղաղության օրակարգի անվան տակ մեր երկիրը դուրս են բերել աշխարհաքաղաքական աճուրդի, որտեղ չկա հայկական շահը, որտեղ Հայաստանը կրկին գլորվում է դեպի օտար շահերի համար հնարավոր հաջորդ պատերազմ»,- ասաց Զաքարյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ այն պարագայում, երբ երկիրը ղեկավարող ուժը ոչ միայն ոչինչ չի հասկանում արտաքին քաղաքականությունից, այլև կախման մեջ է թշնամական ուժերից, նոր աղետներն անխուսափելի են։
«Երբ երկիրդ ղեկավարում են արտաքին քաղաքականությունից ոչինչ չհասկացող, թշնամական շահերից կախյալ վիճակում գտնվող կապիտուլացված ուժերը, ապա ոչ մի լավ բան սպասել չի կարելի։ Միամտություն է կարծել, թե այս իշխանությունները բերելու են խաղաղություն։ Սրանց գործողությունները, գիտակցված, թե անգիտակից ձևով, տանում են դեպի նոր արկածախնդրություն»,- ասաց Զաքարյանը։

«До революции 2018 года наши внешние отношения с миром были солидными, понятными и приемлемыми. Со второй половины 2018 года, когда дилетантская власть –  ставшая потом капитулянтом, начала искажать наши внешние отношения, наш нард оказался перед кровавой и бедственной войной», - заявил сегодня в ходе митинга на площади Франции бывший заместитель министра обороны, член Верховного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян, касаясь внешнеполитических ошибок действующей власти.
Артак Закарян подчеркнул, что сегодня действующая власть продолжает вести с противником пагубную для нации политику односторонних уступок и ставить государство на колени.
«Под видом повестки мира нашу страну выставили на геополитический аукцион, где нет армянского интереса, где Армения снова катится к следующей возможной войне в чужих интересах», - сказал Артак Закарян.
По его оценке, в условиях, когда руководящая страной сила не только ничего не понимает во внешней политике, но и находится в зависимости от вражеских сил, новая катастрофа неизбежна.
«Когда твоей страной руководит ничего не понимающие во внешней политике,  зависящие от интересов врага капитулянтские силы, то ничего хорошо нельзя ждать. Наивно полагать, что эти власти принесут мир. Действия этой власти, осознанно или неосознанно, ведут страну к новой авантюре авантюру», - сказал Артак Закарян.