ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ ԳՄ անդամ Արտակ Զաքարյանը Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց՝ գործող իշխանություններին փոխելու դեպքում միայն հնարավոր կլինի երկիրը դուրս բերել ստեղծված իրավիճակից, Հայաստանը կրկին դարձնել ինքնուրույն խաղացող ու աշխարհաքաղաքական գործոն։ Հաջորդ կառավարության գործողությունները, նրա խոսքով, դրան են միտված լինելու։
«Փոխվելու են ներքին և արտաքին քաղաքականության ոտնահարված, թուլամորթ և միջազգային հարթակներում անընդհատ ստորացվող գործողությունները։ Մեր պայքարի հաջողության արդյունքում նոր իշխանությունները նոր որակ, ինքնուրույնություն, ազգային ոգի, ճկուն միտք, համառ ջանքեր և հասկանալի իմաստ են դնելու Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմքում»,- ասաց նա։
Արտակ Զաքարյանը մի քանի կարևոր դրույթ էլ ընդգծեց, որոնք վերաբերում են Արցախին և պետք է լինեն հաջորդ կառավարության գործունեության հիմքում։
«ԱԳՆ-ի, հայկական սփյուռքի, այլ պետական մարմինների գործունեության արդյունքում հակամարտության համապարփակ լուծման նպատակով պետք է հասնել Արցախի ամբողջականացմանն ու Ադրբեջանից դուրս կարգավիճակի քննարկմանը, Արցախի Հանրապետության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ՀՀ պետք է աջակցի ռուս խաղաղապահների երկարաժամկետ ներկայությանն Արցախում՝ հասնելով նրանց ԵԱՀԿ ներկայացուցչական կարգավիճակի հաստատմանը։ ՀՀ պետք է աջակցի Արցախի ենթակառուցվածքների և շինությունների վերականգնմանը, ՊԲ վերականգնմանը, պաշտպանական դիրքերի ձևավորմանն ու ամրապնդմանը, բոլոր տեղահանվածների՝ բնակության վայրեր վերադարձին, նրանց համար կենսապայմանների և անվտանգության երաշխիքների ձևավորմանը։ Հայաստանը պետք է առավելագույն նպաստը բերի Արցախում բնակչության թվի աճի խթանմանը»,- ասաց նա։
Արտակ Զաքարյանն ընդգծեց՝ պետք է փոխվի նաև ազգային անվտանգության ռազմավարությունը։
«Հաջորդ կառավարության համար կարևորագույն խնդիր է լինելու ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մշակումը, որը պետք է ամբողջովին համապատասխանի աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին և տա Հայաստանի ու Արցախի խնդիրներին ուղղված առկա և հնարավոր սպառնալիքների պատասխանները»,- ասաց նա։

Бывший заместитель министра обороны, член Верховного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян заявил сегодня в ходе митинга на площади Франции, что только в случае смены этой власти Армению можно вывести из создавшейся ситуации, сделать снова самостоятельным игроком и геополитическим фактором. По его словам, действия следующего правительства должны быть направлены на достижение этих целей.
«Будут изменены внутриполитические и внешнеполитические слабохарактерные действия на международных площадках. Новые власти придадут внешней политике Армении новое качество, самостоятельность, национальный дух, гибкость мысли, понятный смысл», - сказал он.
Артак Закарян подчеркнул несколько важных положений, которые должны быть в основе действий следующего правительства.
«В результате действий МИД, армянской диаспоры, других государственных органов нужно достичь обсуждения вопроса целостности Арцаха и статуса вне Азербайджана. Для обеспечения безопасности Республики Арцах Армения должна содействовать долговременному присутствию российских миротворцев в Арцахе, добиться утверждения их представительского статуса ОБСЕ. Армения должна содействовать восстановлению инфраструктур и зданий в Арцахе, восстановлению Армии обороны, формированию и укреплению оборонных позиций, возвращению в места проживания всех перемещенных граждан, созданию гарантий безопасности и условий жизни для них. Армения должна максимально содействовать стимулированию роста численности населения Арцаха», - сказал он.
Артак Закарян также подчеркнул, что должна быть изменена стратегия национальной безопасности.
«Важной задачей следующего правительства должна быть также разработка новой стратегии национальной безопасности, которая должна полностью соответствовать происходящим в мире развитиям и дать ответы на существующие и возможные угрозы для Армении и Арцаха», - сказал он.