Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան մայիսի 19-20-ը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան, որի ընթացքում կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Լիտվայի նախագահի հասարակայնության հետ կապի վարչությունը:
Նշվում է, որ հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգության հետ կապված իրավիճակը, երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումները, Արևելյան գործընկերության շրջանակում ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը, ինչպես նաեւ՝ Լիտվայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունները:
Լիտվայի նախագահը հանդիպում կունենա նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և հայաստանաբնակ լիտվացիների հետ: Գիտանաս Նաուսեդան նաև հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Президент Литвы Гитанас Науседа 19-20 мая посетит Армению с официальным визитом, в ходе которого встретится с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом Ваагном Хачатуряном, председателем парламента Аленом Симоняном, передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение Управлении по связям с общественностью Аппарата президента Литвы.
Отмечается, что в ходе встреч будут обсуждаться ситуация с безопасностью в регионе Южного Кавказа, демократические реформы в стране, сотрудничество ЕС-Армения в рамках Восточного партнерства, а также двусторонние отношения между Литвой и Арменией.
Президент Литвы также встретится с Католикосом всех армян Гарегином II и проживающими в Армении литовцами. Гитанас Науседа в Мемориале Цицернакаберда почтит память жертв Геноцида армян.
До приезда в Армению президент Литвы посетит Азербайджан, где встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.