Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ-ին մեղադրել է Ադրբեջանի Զինված ուժերի՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժումից հետո հանրապետության խնդրանքին ոչ պատշաճ արձագանքելու մեջ։
«Անցյալ տարի այս օրերին ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք։ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ՝ 2010 թվականից ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքելու ՀԱՊԿ ընթացակարգով նախատեսված մեխանիզմները կիրառելու համար։ Բայց, ցավոք, չենք կարող ասել, որ կազմակերպությունն արձագանքեց այնպես, ինչպես ակնկալում էր Հայաստանը։ Մենք երկար ժամանակ բարձրացնում էինք անդամ երկրների կողմից Հայաստանին ոչ բարեկամ երկրին զենք վաճառելու հարցը, որն օգտագործվում էր Հայաստանի և հայ ժողովրդի դեմ։ Սա նույնպես խնդիր է»,- այսօր Մոսկվայում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ժամանակ և պատերազմից հետո ՀԱՊԿ անդամ երկրների արձագանքն այնքան էլ չգոհացրեց Հայաստանին և հայ ժողովրդին։
«Բայց ես ուզում եմ ընդգծել Ռուսաստանի Դաշնության և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առանձնահատուկ դերը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի դադարեցման գործում։ Ուզում եմ հաստատել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Ռուսաստանի նախագահի, Ադրբեջանի Նախագահի և Հայաստանի վարչապետի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններին»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա խոսեց նաև Կազմակերպության անդամ երկրների ոչ սինխրոն քվեարկության խնդրի մասին։
«Խնդիր կա, հաճախ մեր ձայները համաժամանակյա չեն։ Սա նոր խնդիր չէ, այն վաղուց ուղեկցում է մեր կազմակերպությանը, մենք բազմիցս բարձրացրել ու քննարկել ենք այդ հարցը աշխատանքային կարգով։ Ակնհայտ է, որ այս հարցը հետագա քննարկման կարիք ունի»,- ասաց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян обвинил ОДКБ в ненадлежащей реакции на запрос республики после вторжения ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении.
«В прошлом году в эти дни войска Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении. Армения обратилась в ОДКБ, чтобы задействовать механизмы, которые предусмотрены порядком реагирования ОДКБ на кризисные ситуации от 2010 года. Но, к сожалению, не можем сказать, что Организация отреагировала так, как ожидала Армения. Еще долгое время мы поднимали вопрос о продаже оружия со стороны стран-членов недружественной для Армении стране, которое было использовано против Армении и армянского народа. Это тоже проблема», - сказал Пашинян сегодня на саммите ОДКБ в Москве.
По его словам, реакция стран-членов ОДКБ в течение войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года и после войны не очень обрадовала Армению и армянский народ.
«Но я хочу подчеркнуть особую роль РФ и президента РФ Владимира Путина в деле приостановки войны в Нагорном Карабахе. Хочу подтвердить, что Армения продолжает быть приверженной трехсторонним заявлениям президента России, президента Азербайджана и премьера Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года», - заявил Пашинян.
Он также заявил о проблеме не синхронного голосования стран-членов Организации.
«Проблема существует, часто наши голосования не синхронны. Это не новый вопрос, долгое время сопутствует нашей организации, мы неоднократно поднимали и обсуждали этот вопрос в рабочем порядке. Очевидно, что этот вопрос нуждается в дальнейшем обсуждении», - сказал Пашинян.