Ամերիաբանկի և իտալական Banca Popolare di Sondrio բանկի համատեղ նախագիծը, որն ուղղված է ջրային և էներգետիկ ռեսուրսների պահպանմանը, արժանացել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) «Տարվա գործարք 2021. Կանաչ առևտուր» մրցանակին:
Այդ մասին հայտարարվել է ՎԶԵԲ-ի 2022թ. ամենամյա ժողովի և գործարար համաժողովի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Մարոկկոյի Մարաքեշ քաղաքում: Առանձին մրցանակաբաշխության ժամանակ հատուկ ուշադրության արժանացան Կանաչ առևտրի խթանման ծրագրի (ԱԽԾ) առավել ակտիվ մասնակից բանկերը:
Այս համատեղ ծրագրի շրջանակում Հայաստան է ներմուծվել և տեղադրվել շշալցման ժամանակակից հոսքագիծ, որի շնորհիվ կարելի է ապահովել Հայաստանի 440 տնային տնտեսությունների կողմից սպառվող մաքուր ջրի տարեկան ծավալին համարժեք խնայողություն:
Ամերիաբանկի առևտրի ֆինանսավորման կենտրոնի ղեկավար Սուրեն Քոչարյանը նշել է. «Սա ՎԶԵԲ-ի կողմից առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում Ամերիաբանկի ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի շատ կարևոր գնահատական է: Առևտրի խթանման ծրագիրը նպաստում է միջազգային արդյունավետ համագործակցությունը, ինչպիսին է մեր գործընկերությունը Banca Popolare di Sondriօ բանկի հետ, որն անմիջական ազդեցություն է գործում մարդկանց և համայնքների առօրյայի վրա: Մենք ավելի կընդլայնենք մեր ակտիվ գործունեությունն առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում, ինչը համահունչ է բիզնեսի վարման մեր պատասխանատու քաղաքականությանը, որն ուղղված է Հայաստանի ռեսուրսարդյունավետ և էկոլոգիապես կայուն ապագային»:
Ամերիաբանկը ստանձնել է երկարաժամկետ պարտավորություն` ստեղծելու կայուն միջավայր և աջակցելու հաճախորդների անցմանը դեպի ածխածնային չեզոք տնտեսություն: Այդ նպատակով ծրագրերի ֆինանսավորման հարցում Բանկը ներդրել է «կանաչ» և էկոլոգիապես մաքուր մոտեցում, որը և կիրառում է իր ընթացիկ գործունեության մեջ:
2009 թվականից ի վեր Ամերիաբանկը տարբեր միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և խոշոր ներդրողների աջակցությամբ էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի ոլորտում ֆինանսավորել է ավելի քան 225 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարի ծրագրեր:
2020թ. Ամերիաբանկը դարձավ առաջին բանկը Հայաստանում, որը տեղաբաշխեց իր «կանաչ» պարտատոմսերը հրապարակային առաջարկի միջոցով և տարածաշրջանում ստանձնեց «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկման գծով առաջատարը լինելու պարտավորությունը:

Ameriabank’s project on saving water and energy resources, implemented jointly with Banca Popolare di Sondrio (Italy), has been recognized as the Deal of the Year 2021: Green Trade by The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).  The announcement was made during the EBRD’s 2022 Annual Meeting and Business Forum held in Marrakech, Morocco where in a separate award ceremony a special tribute was made to banks most active in Green Trade Facilitation Program (TFP).
TFP facilitates and promotes the foreign trade in goods necessary for energy efficiency improvements and low-carbon transition. As part of this joint project, a modern bottling line was imported and installed in Armenia with a water-savings impact equivalent to the annual fresh water consumption of 440 Armenian households.
Suren Kocharyan, Head of Trade Finance Center at Ameriabank, commented: “This is a much- valued recognition by EBRD of Ameriabank’s active and efficient trade finance operations. Trade Facilitation Programme fosters successful international collaborations, like the one with Banca Popolare di Sondrio, and brings the most direct impact on the lives of people and communities. We will step up our active work in trade finance activities which is also in alignment with our responsible business model to contribute to a resource-efficient and environmentally sustainable future for Armenia.”
Ameriabank has a long-term commitment to creating a sustainable environment and supporting customers’ transition towards a carbon neutral economy. To this end, the Bank has embedded green and environmentally friendly approach in its project financing rationale and applies in its everyday operations.
Since 2009, Ameriabank has financed more than USD 225 million worth energy efficiency and renewable energy projects with the support of various international financial institutions and impact investors.
In 2020, Ameriabank became the first Bank in Armenia to issue Green Bonds and has a commitment to become a leading regional issuer of Green Bonds.