«Այս իշխանություններն ասում են՝ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի համատեքստում կարելի է զորքերի հայելային հետքաշում իրականացնել։ Պետք է բացառել հայելային հետքաշումը»,- Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը։
Հայելային հետքաշումը, նրա խոսքով, նշանակում է սեփական տարածքի նկատմամբ վերահսկողության փաստացի կորուստ։
«Այդպիսի բան կարող է ասել մի մարդ, ով ընդհանրապես չի ճանաչում սեփական երկրի տարածքը, չի տիրապետում սեփական երկրի քարտեզին։ Պետք է բացառել հայելային հետքաշումը՝ Երասխում լինի, թե Սոթք-Խոզնավարում։ Հայաստանի ցանկացած հատվածում հայելային հետքաշում չի լինելու»,- ասաց Աննա Գրիգորյանը։
Նա հավելեց՝ սահմանազատումն ու սահմանագծումը ևս անթույլատրելի է, քանի դեռ ադրբեջանական զորքերը մեր երկրի տարածքում են։

«Эти власти говорят, что в контексте процесса делимитации и демаркации можно осуществить зеркальный отвод войск. Нужно исключить зеркальный отвод войск», - заявила сегодня в ходе митинга на площади Франции депутат фракции «Армения» Анна Григорян.
По ее словам, зеркальный отвод войск означает фактическую потерю контроля над собственной территорией.
«Подобное может сказать человек, который вообще не знает территорию собственной страны, не знаком с картой собственной страны. Нужно исключить зеркальный отвод войск – будь то в Ерасхе или на участке Сотк-Хознавар. Зеркального отвода войск не будет на каком-либо участке Армении», - сказала Анна Григорян.
Она отметила, что делимитация и демаркация также недопустимы, пока азербайджанские войска находятся на суверенной территории Армении.