Կառավարությունը հավանություն տվեց «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերին:
Ակնկալվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի, փոխնախագահի և նախագահի հավելավճարը սահմանել 80 տոկոսի չափով, իսկ Վճռաբեկ դատարանի դատավորների (այդ թվում՝ նախագահի և պալատի նախագահի) համար սահմանել պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով հավելում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե ուզում են, որ Հայաստանում լինի այնպիսի դատական համակարգ, որը, պայմանականորեն ասած, նայում է մարդկանց աչքերին, ոչ թե մարդկանց ձեռքերին:
«Սրանից շղթայական շատ մեծ գործընթացներ են տեղի ունենում, սրանք ազդում են մարդկան և՛ սոցիալական, և՛ բարոյական վիճակի վրա: Մենք պետք է հետևողականորեն գնանք այս ճանապարհով», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, թե գնում են այս ճանապարհով, որովհետև ուզում են, որ Հայաստանում լինի իսկապես անկախ դատական համակարգ ու դա ձև չէ, քաղաքական կարգախոս չէ:

Правительство Армении одобрило законопроекты о внесении изменений и дополнений в законы «Об оплате лиц, занимающих государственные должности» и «Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц».
Предусматривается установить размер ежемесячной доплаты судьям Конституционного суда, заместителю председателя и председателю – 80 процентов должностного оклада, а судьям Кассационного суда (в том числе председателю и председателю палаты) – 50 процентов должностного оклада.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что они хотят, чтобы в Армении была такая судебная система, которая образно говоря, «смотрит в глаза людей, а не в руки людей».
«От этого произойдут очень большие цепные процессы, это повлияет и на социальное, и на моральное состояние людей. Мы должны последовательно двигаться по этому пути», - сказал он.
Премьер отметил, что они идут по этому пути, поскольку хотят, чтобы в Армении действительно была независимая судебная система и это не политический лозунг.